Diecezja gliwicka. Siódma niedziela z epidemią - pierwsza z wiernymi na Mszy

Niedziela 26 kwietnia jest pierwszą, gdy wierni diecezji mogą z powrotem uczestniczyć w Mszy św. w kościele. Są jednak spore ograniczenia i nie wiadomo, czy wszyscy chętni się zmieszczą.

Po pięciu tygodniach biskup gliwicki od poniedziałku 20 kwietnia przywrócił możliwość uczestniczenia wiernych w Mszach św. Są jednak różne obostrzenia, dotyczące ilości wiernych, odległości między nimi, posiadania maseczek i innych zasad bezpieczeństwa.

Niedziela 26 kwietnia pokaże, jak w praktyce uda się spełnić wyznaczony przez władze państwowe wymóg 15 m kw. na jedną osobę, a tym samym, czy wszyscy, którzy przyjdą na Mszę dostaną się do środka. Przypominamy więc, że nadal obowiązuje związana z epidemią dyspensa biskupa gliwickiego od obowiązku udziału w niedzielnej i świątecznej Eucharystii.

Ważne informacje

 • Rozpoczyna się XII Ogólnopolski Tydzień Biblijny pod hasłem „Kto we Mnie wierzy będzie spożywał Chleb życia wiecznego” (J 6,35-36). Diecezjalne czytanie Pisma Świętego organizuje Sekcja ds. Nowej Ewangelizacji gliwickiej kurii. Więcej o wydarzeniu TUTAJ.
 • Od poniedziałku 27 kwietnia przez cały tydzień w ramach paschalnej liturgii domowej codzienne rozważania poprowadzi ks. prof. Jan Kochel. Oparte na stacjach „Drogi światła” (Via lucis) nagrania będą dostępne na stronie sekcji oraz na stronie Szkoły Słowa Bożego.
 • 3 Maja o 10.00 Mszy w katedrze gliwickiej w intencji ojczyzny przewodniczyć będzie bp Jan Kopiec. Liturgia będzie transmitowana przez TV Imperium.
 • Planowane na 9 maja w Rudach święcenia diakonatu ze względu na epidemię odbędą się w innym terminie, który zostanie podany do wiadomości później.
 • Dotychczasowe postanowienia i wskazania biskupa gliwickiego na czas epidemii: 

19 kwietnia 2020 -  Biskup gliwicki przywraca Msze św. z udziałem wiernych

11 kwietnia 2020 - Diecezja gliwicka. Dodatkowe wytyczne w sprawie sprawowania sakramentów podczas epidemii

25 marca -  Wytyczne biskupa gliwickiego z 25 marca na najbliższy czas

14 marca - Biskup gliwicki odwołuje wszystkie Msze święte i nabożeństwa z udziałem wiernych

 • Osoby, organizacje i firmy włączają się w pomoc w czasie epidemii. Caritas Diecezji Gliwickiej między innymi zbiera pieniądze na respirator, pomaga placówkom medycznym, rozdaje paczki z żywnością. Więcej na stronie Caritas Diecezji Gliwickiej.
 • Do 30 kwietnia trwa ogłoszona przez biskupa gliwickiego zbiórka na sprzęt medyczny. Do 10 kwietnia zebrano ponad 333 tys. złotych. Z tej kwoty ufundowane zostały dwa respiratory i 100 kombinezonów ochronnych dla pracowników służby zdrowia. Już wcześniej diecezja gliwicka ze swoich środków ufundowała respirator dla Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu. Więcej: TUTAJ i TU.
 • Od ponad miesiąca w ośrodku Liturgicznej Służby Ołtarza w Nędzy gotowane są obiady dla medyków, finansowane dzięki  "Zrzutce na leczo dla tych, co leczą". Informacje TUTAJ.
 • Domowy Kościół w Zabrzu we współpracy z parafialnymi Caritas i wolontariuszami szyje maseczki, rozwozi obiady seniorom, drukuje przyłbice. Szczegóły TU.
 • 18 kwietnia w Łagiewnikach Wielkich spłonęło gospodarstwo rolne z inwentarzem i samochód służbowy pielęgniarki Stacji Opieki Caritas z Pawonkowa i strażaka OSP. Można pomóc - informacje TUTAJ.
 • Najnowszy numer "Gościa Niedzielnego" na 26 kwietnia jest dostępny w tradycyjnej sprzedaży i e-wydaniu. W papierowej wersji został rozwieziony po parafiach, ale dalej nie ma on diecezjalnego dodatku, których wydawanie wznowione ma być na niedzielę 10 maja. Jesteśmy na gliwice.gosc.pl, Fb i Instagramie. Zainteresowanych papierowym wydaniem bez wychodzenia z domu zapraszamy do stałej prenumeraty.
 • Codzienne transmisje liturgii z katedry gliwickiej prowadzi Telewizja Imperium. Transmitowane są także Nowenny z sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Gliwicach. Msze w TV Imperium i inne inicjatywy duszpasterskie online: TUTAJ.
 • Transmisje Mszy po polsku i w innych językach, według godzin, z różnych miejsc kraju i świata można znaleźć na: msza-online.net.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..