Nowy numer 48/2023 Archiwum

Wytyczne biskupa gliwickiego z 25 marca na najbliższy czas

Liturgia Wielkiego Tygodnia sprawowana będzie bez udziału wiernych. Kościoły mogą być otwarte, a spowiedź możliwa tylko na indywidualną prośbę i nie w konfesjonale.

W wydanym 25 marca dekrecie - w związku z wczorajszymi postanowieniami władz państwowych dotyczącymi epidemii - bp Jan Kopiec utrzymał wcześniejszą decyzję o sprawowaniu liturgii bez wiernych. Równocześnie udziela dyspensy od obowiązku uczestniczenia we Mszy św. niedzielnej i w uroczystości - aż do odwołania.

Liturgia Triduum Paschalnego również będzie sprawowana bez udziału wiernych. Jednocześnie biskup gliwicki zachęca do przyjmowania Komunii świętej duchowej. W Wielki Piątek do adoracji krzyża bez ucałowania, w Wielką Sobotę - do odczytania Męki Pańskiej według Ewangelii św. Jana oraz pobłogosławienia posiłku przed śniadaniem wielkanocnym. W parafiach nie będzie święcenia pokarmów.

Kościoły mogą pozostać otwarte, jednak proboszczowie muszą zadbać o to, żeby jednocześnie nie było w nich więcej niż pięć osób. Również w pogrzebach, odprawianych tylko na cmentarzu, może uczestniczyć maksymalnie pięć osób.

W okresie przedświątecznym księża nie będą odwiedzać chorych z sakramentami w domach, za wyjątkiem osób w niebezpieczeństwie śmierci.

W parafiach nie będzie organizowana spowiedź przedświąteczna, jednak- jak podano w dekrecie - "wyrazem duszpasterskiej troski niech będzie umożliwienie skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania tym wiernym, którzy o to poproszą". W takiej sytuacji muszą być przestrzegane zasady bezpieczeństwa i wyznaczone miejsca, np. w zakrystii, kaplicy, salce parafialnej, a nie w konfesjonale. Biskup gliwicki przypomina równocześnie, że nie jest możliwa spowiedź przez telefon czy internet.

Bp Jan Kopiec prosi, żeby na stronach parafialnych i diecezjalnych podać informacje o transmisjach internetowych, radiowych i telewizyjnych, a tam, gdzie to możliwe, o zorganizowanie własnej transmisji.

Pełna treść dekretu bp. Jana Kopca na kolejnych stronach:

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy