Liturgia Wielkiego Tygodnia sprawowana będzie bez udziału wiernych. Kościoły mogą być otwarte, a spowiedź możliwa tylko na indywidualną prośbę i nie w konfesjonale.
W wydanym 25 marca dekrecie - w związku z wczorajszymi postanowieniami władz państwowych dotyczącymi epidemii - bp Jan Kopiec utrzymał wcześniejszą decyzję o sprawowaniu liturgii bez wiernych. Równocześnie udziela dyspensy od obowiązku uczestniczenia we Mszy św. niedzielnej i w uroczystości - aż do odwołania.
Liturgia Triduum Paschalnego również będzie sprawowana bez udziału wiernych. Jednocześnie biskup gliwicki zachęca do przyjmowania Komunii świętej duchowej. W Wielki Piątek do adoracji krzyża bez ucałowania, w Wielką Sobotę - do odczytania Męki Pańskiej według Ewangelii św. Jana oraz pobłogosławienia posiłku przed śniadaniem wielkanocnym. W parafiach nie będzie święcenia pokarmów.
Kościoły mogą pozostać otwarte, jednak proboszczowie muszą zadbać o to, żeby jednocześnie nie było w nich więcej niż pięć osób. Również w pogrzebach, odprawianych tylko na cmentarzu, może uczestniczyć maksymalnie pięć osób.
W okresie przedświątecznym księża nie będą odwiedzać chorych z sakramentami w domach, za wyjątkiem osób w niebezpieczeństwie śmierci.
W parafiach nie będzie organizowana spowiedź przedświąteczna, jednak- jak podano w dekrecie - "wyrazem duszpasterskiej troski niech będzie umożliwienie skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania tym wiernym, którzy o to poproszą". W takiej sytuacji muszą być przestrzegane zasady bezpieczeństwa i wyznaczone miejsca, np. w zakrystii, kaplicy, salce parafialnej, a nie w konfesjonale. Biskup gliwicki przypomina równocześnie, że nie jest możliwa spowiedź przez telefon czy internet.
Bp Jan Kopiec prosi, żeby na stronach parafialnych i diecezjalnych podać informacje o transmisjach internetowych, radiowych i telewizyjnych, a tam, gdzie to możliwe, o zorganizowanie własnej transmisji.