Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
Prenumerata z
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Gość Niedzielny w diecezji gliwickiej

Gliwicki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • Miejsca adoracji
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 23/2026
    GN 23/2026 Dokument:(9748536,Przyszedł czas na uczynki miłosierdzia względem duszy)
  • GN 22/2026
    GN 22/2026 Dokument:(9738638,Charakterni paziowie Jego Królewskiej Mości Mwangi II)
  • Gość Extra 2/2026 (16)
    Gość Extra 2/2026 (16) Dokument:(9730825,Na tobie zbuduję Kościół)
  • GN 21/2026
    GN 21/2026 Dokument:(9728452,Albo nie słyszą, albo nikt nie woła)
  • GN 20/2026
    GN 20/2026 Dokument:(9718961,Nie zmieniajcie nam nauki)
gliwice.gosc.pl → Wiadomości z diecezji gliwickiej → Komunia-uczestnictwo-misja

Komunia-uczestnictwo-misja przejdź do galerii

Zakończenie etapu diecezjalnego synodu  
Jarosław Bobulski z parafii NSPJ w Bytomiu. Klaudia Cwołek /Foto Gość
⏮ ⏪
  • Zakończenie etapu diecezjalnego synodu
  • Zakończenie etapu diecezjalnego synodu
  • Zakończenie etapu diecezjalnego synodu
  • Zakończenie etapu diecezjalnego synodu
  • Zakończenie etapu diecezjalnego synodu
  • Zakończenie etapu diecezjalnego synodu
  • Zakończenie etapu diecezjalnego synodu
  • Zakończenie etapu diecezjalnego synodu
  • Zakończenie etapu diecezjalnego synodu
  • Zakończenie etapu diecezjalnego synodu
  • Zakończenie etapu diecezjalnego synodu
  • Zakończenie etapu diecezjalnego synodu
  • Zakończenie etapu diecezjalnego synodu
  • Zakończenie etapu diecezjalnego synodu
  • Zakończenie etapu diecezjalnego synodu
  • Zakończenie etapu diecezjalnego synodu
  • Zakończenie etapu diecezjalnego synodu
  • Zakończenie etapu diecezjalnego synodu
  • Zakończenie etapu diecezjalnego synodu
  • Zakończenie etapu diecezjalnego synodu
  • Zakończenie etapu diecezjalnego synodu
  • Zakończenie etapu diecezjalnego synodu
  • Zakończenie etapu diecezjalnego synodu
  • Zakończenie etapu diecezjalnego synodu
  • Zakończenie etapu diecezjalnego synodu
⏩ ⏭

Zakończył się diecezjalny etap prac ogłoszonego przez papieża Franciszka synodu dla całego Kościoła. Opracowana została Synteza Drogi Synodalnej z jedenastoma postulatami.

Klaudia Cwołek

|

28 maja 2022 GOSC.PL

dodane 28 maja 2022
aktualizacja 29 maja 2022
0 FB Twitter
drukuj wyślij

Spotkanie kończące etap diecezjalny odbyło się w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II w Gliwicach. Uczestniczyli w nim bp Andrzej Iwanecki, ks. prof. dr. hab. Jan Kochel, koordynator prac synodalnych w diecezji gliwickiej, i jego dwóch zastępców: ks. Tomasz Wolnik (odpowiedzialny za temat młodych i sprawy medialne) i ks. Patryk Gawłowski (odpowiedzialny za „peryferia” – miejsca i osoby na obrzeżach Kościoła), a także ks. Artur Sepioło, koordynator ruchów, wspólnot i stowarzyszeń diecezji gliwickiej oraz około 20 osób świeckich zaangażowanych w prace synodu.

Komunia-uczestnictwo-misja   Ks. prof. dr. hab. Jan Kochel, koordynator prac synodalnych w diecezji gliwickiej. Klaudia Cwołek /Foto Gość

Ks. Jan Kochel przedstawił założenia prac i ich przebieg. Podał m.in., że w naszej diecezji w parafiach i wspólnotach odbyło się pięć spotkań wg zaproponowanych tematów i pytań do dyskusji. Zaangażowało się 61 parafii na 157 w diecezji oraz 31 wspólnot. Podkreślił potrzebę kontynuacji spotkań i pogłębiania zgłoszonych tematów, żeby prace synodalne nie zakończyły się wysłaniem opracowania do Warszawy. 

Dzisiejsze (28 maja) spotkanie diecezjalne w Gliwicach prawie w całości zostało poświęcone wysłuchaniu wniosków, propozycji i uwag. Zgodnie z założeniem głos oddano świeckim. Wypowiedziało się kilkanaście osób, a księża tym razem głównie słuchali ich relacji.    

Wnioski – często zbieżne – dotyczyły różnych kwestii, m.in. współpracy świeckich z duchownymi, oddawania świeckim odpowiedzialności za różne sprawy w Kościele, potrzeby dialogu i spotkań także na płaszczyźnie relacji osobowych, troski o nieobecną młodzież i ludzi „na peryferiach”, organizacji pracy czy jakości listów pasterskich i kazań. Zgłaszano przy tej okazji propozycje zmian i sposoby rozwiązań niektórych problemów. 

Komunia-uczestnictwo-misja   Czas słuchania... Klaudia Cwołek /Foto Gość

Na zakończenie bp Andrzej Iwanecki, dziękując za zaangażowanie w synod, zauważył, że temat jest wciąż otwarty. Wskazał przy tym na dwie płaszczyzny Kościoła żywego – liturgię i wspólnotę, gdzie można stawiać pytania dotyczące spraw Bożych. – Rozbudowujmy tę płaszczyznę, gdzie możemy się spotkać i porozmawiać o tym, co dzieje się w Kościele – zachęcał.

Tekst Syntezy Drogi Synodalnej, wypracowanej na podstawie wniosków przekazanych wcześniej od uczestników spotkań synodalnych dostępny jest TUTAJ.

Etap diecezjalny zwołanego przez papieża Franciszka XVI Zwyczajnego Posiedzenia Ogólnego Synodu Biskupów rozpoczął się 17 października ub.r. tydzień po ogłoszeniu go w Rzymie. Synod odbywa się pod hasłem „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Teraz nastąpią dwa kolejne etapy: kontynentalny i powszechny. Synod zakończy się w październiku 2023 roku.

Na ten temat:

  • O rozpoczęciu synodu w diecezji.
  • Wywiad z ks. prof. Janem Kochelem:
– Ważne, żeby zacząć od posłuchania tego, co Pan Bóg ma nam do powiedzenia – przekonuje kapłan.

Gość Gliwicki 49/2021 DODANE 09.12.2021

Spojrzenie z nową nadzieją

O obszarach działania oraz słuchaniu Ducha Świętego i siebie nawzajem mówi ks. prof. Jan Kochel, koordynator prac synodalnych w diecezji gliwickiej. 
« ‹ 1 › »
Zakończenie etapu diecezjalnego synodu

Foto Gość DODANE 28.05.2022 AKTUALIZACJA 29.05.2022

Zakończenie etapu diecezjalnego synodu

​Gliwice, 28.05.2022. W Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II odbyło się spotkanie podsumowujące etap diecezjalny zainaugurowanego w zeszłym roku XVI Zwyczajnego Posiedzenia Ogólnego Synodu Biskupów, do którego współtworzenia papież zaprosił wszystkich ochrzczonych.  
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:
  • DIECEZJA GLIWICKA
  • SYNOD
  • SYNTEZA DROGI SYNODLANEJ DIECEZJI GLIWICKIEJ

Polecane w subskrypcji

  • „Pan Bóg mnie nie zostawi”. Po utracie obu rąk został mistrzem dryftu
    • Polska
    „Pan Bóg mnie nie zostawi”. Po utracie obu rąk został mistrzem dryftu
    Przemysław Kucharczak
  • Trzy słowa i jedno spojrzenie. „Powołanie św. Mateusza” na obrazie Matthiasa Stoma
    • w ramach
    Trzy słowa i jedno spojrzenie. „Powołanie św. Mateusza” na obrazie Matthiasa Stoma
    Leszek Śliwa
  • Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    • kościół
    Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    Franciszek Kucharczak
  • Wolni wśród niewolników. Beatyfikacja męczenników salezjańskich
    • kościół
    Wolni wśród niewolników. Beatyfikacja męczenników salezjańskich
    Ks. Tomasz Jaklewicz
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X