Bp Jan Kopiec przewodniczył Mszy św. w gliwickiej katedrze na otwarcie synodu w Kościołach lokalnych.
Dzisiejsza modlitwa zainaugurowała diecezjalny etap zwołanego przez papieża Franciszka XVI Zwyczajnego Posiedzenia Ogólnego Synodu Biskupów, który rozpoczął się przed tygodniem w Rzymie, a odbywającego się pod hasłem „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”.
Mszy św. w katedrze przewodniczył bp Jan Kopiec, a wśród koncelebrujących byli bp Andrzej Iwanecki, proboszcz parafii katedralnej ks. Bernard Plucik oraz księża odpowiedzialni za różne ruchy i stowarzyszenia działające w diecezji.
Biskup gliwicki przypomniał, że podobna modlitwa odbywa się tego dnia w diecezjach na całym świecie. - Ojciec Święty zadał nam bardzo trudne zadanie, które musi zmienić nasze przyzwyczajenia. To zadanie związane z apelem do sumień wszystkich ludzi wierzących, by zastanowili się nad najbardziej kluczowymi pytaniami: kim jesteśmy jako wyznawcy Chrystusa, kim jesteśmy jako członkowie Kościoła - powiedział.
- Kościół zawsze był synodalny, ale w różnych epokach różnie stawiane były akcenty. Historyk, śledząc jego dzieje, może powiedzieć, że ilekroć wspólnotowa troska i odpowiedzialność były wiodące - Kościół kwitł, a kiedy górę brały indywidualizmy - przychodziły kryzysy - podkreślił.
Homilia bp. Jana Kopca:
Zauważył, że zawarte w haśle synodalnym „komunia”, „uczestnictwo” i „misja” są tym, do czego Kościół został powołany. Zaś Synod na poziomie diecezjalnym jest zachętą do praktycznego przyjrzenia się tym zadaniom.
- Spotkania, rozmowa, wymiana myśli są najbardziej odpowiednie do poszukiwania nie tyle lekarstwa, ile sposobu wyjścia z różnych niewłaściwych sytuacji w Kościele. Tej rozmowie musi towarzyszyć umiejętność słuchania, a z tym nie jest najlepiej - zauważył.
Przypomniał, że papież Franciszek zachęca do wsłuchiwania się w tym czasie w natchnienia Ducha Świętego. - A one przychodzą z Dobrej Nowiny. Trzeba usiąść i rozważać Boże słowo zawarte w Piśmie Świętym. Szukać tam uzasadnienia, a nie we własnych pomysłach - dodał.
Na zakończenie Eucharystii bp Iwanecki poprowadził modlitwę w intencji synodu.
Koordynatorem prac synodalnych w diecezji gliwickiej bp Jan Kopiec mianował ks. prof. dr. hab. Jana Kochela, a jego zastępcami - ks. Tomasza Wolnika i ks. Patryka Gawłowskiego, którym wręczył dekrety kierujące ich do tych zadań.
Etap prac synodalnych na szczeblu diecezjalnym będzie trwał do kwietnia 2022 roku. Następnie rozpocznie się etap kontynentalny, a po nim powszechny. Synod zakończy się w październiku 2023 roku.