Nowy numer 18/2021 Archiwum

Co w numerze? #15

W najnowszym wydaniu piszemy m.in. o Domu św. Jacka w Sośnicy, nowych punktach masowych szczepień i podtrzymywanym na Górnym Śląsku zwyczaju, jakim jest tzw. Opfergang.

Chociaż oficjalne otwarcie i poświęcenie z powodu epidemii musiało zostać przesunięte, Dom św. Jacka już służy parafii i lokalnej społeczności. Powstał w miejscu wyburzonego obiektu, ma trzy poziomy, dwie duże sale na 180 i 80 osób, jedna w formie auli z mobilną sceną.

- W miarę poznawania dzielnicy i potrzeb naszych parafian dojrzewała we mnie myśl o podwójnej misji tego domu: tradycyjnej - parafialnej, gdzie prowadzone byłyby spotkania duszpasterskie, i szerszej - służącej rozwojowi i kulturze lokalnej społeczności. Brakowało tu takiego ośrodka integrującego mieszkańców - mówi ks. Krzysztof Smigiera, proboszcz parafii św. Jacka w Gliwicach.

Opfergang, czyli „chodzenie na ofiarę”, to zwyczaj ciągle kultywowany w wielu śląskich kościołach. Skąd się wziął, co oznacza, jaki jest tradycyjny porządek tej procesji? O tym można przeczytać w tym numerze.

W nowym „Gościu Gliwickim” piszemy również o punktach masowych szczepień, które powstają w naszych miastach, mozaice z kościoła św. Andrzeja w Zabrzu, przygotowywanym nowym kierunku studiów na Wydziale Teologicznym UO - orientalistyce chrześcijańskiej, przygotowywanym „Roczniku Miasta Pyskowice”, a w cyklu „Sztuka sakralna” - o wizerunkach św. Wojciecha w diecezji gliwickiej.

O czym jeszcze w najnowszym numerze?

Nowy numer „Gościa Niedzielnego” na 18 kwietnia jest już w sprzedaży w parafiach, punktach stacjonarnych oraz w e-wydaniu (przed zakupem wybierz dodatek gliwicki w górnym lewym rogu strony).

Gość Niedzielny 15/2021
Gość Niedzielny
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama