Kard. Gerhard Müller był gościem drugiego dużego spotkania w ramach Kongresu Eucharystycznego, które odbyło się w Bytomiu.
Statio II, czyli kolejne główne wydarzenie kongresu, zainaugurowanego w Niedzielę Palmową w diecezji gliwickiej, odbyło się dzisiaj w kościele św. Jacka w Bytomiu. A rozpoczęła je godzinna adoracja Najświętszego Sakramentu.
W spotkaniu uczestniczyło około 50 księży i wierni z tej części diecezji. Obecni byli biskupi Sławomir Oder i Andrzej Iwanecki.
Biskup gliwicki, witając kard. Gerharda Müllera jako „człowieka sprawdzonej wiary”, zacytował jego słowa zaczerpnięte z książki „Prawda. Raport o stanie Kościoła” - rozmowy z Martinem Lohmannem. O tym, jaki Kościół ma szansę przyciągnąć do Boga tych, którzy są poza nim.
- Są to ważne i niezwykle aktualne słowa. Wpisują się one w doświadczenie także naszego Kościoła gliwickiego, który przeżywa Kongres Eucharystyczny. Czujemy przynaglenie płynące ze słów Chrystusa, który pozwolił rozpoznać się uczniom po łamaniu chleba: „Wy jesteście tego świadkami”. Które przypominają nam nieustannie o konieczności podejmowania dialogu ze współczesnym człowiekiem, często zagubionym i pozbawionym nadziei - powiedział.
Dodał, że jako wspólnota świadoma swojej misji proroczej w świecie mamy kierować wzrok ku Chrystusowi, który w tajemnicy Eucharystii zapewnia: „Ja jestem z wami”.
Powitanie przez bp. Sławomira Odera:
- Chrystus proponuje nam pozostanie z nami i prosi nas, abyśmy pozostali z Nim. Chcemy trwać przy Chrystusie, chcemy być mocni Jego obecnością, chcemy być Jego wiarygodnymi świadkami wobec świata, chcemy czerpać ze szkoły Eucharystii. We Mszy św. i we wszystkich innych sakramentach mamy rzeczywisty udział w życiu Trójjedynego Boga poprzez sakramentalną obecność cierpienia Chrystusa na krzyżu, Jego ofiarę złożoną Ojcu oraz przezwyciężenie śmierci i zatracenie się w Bogu na mocy zmartwychwstania. Tu poznajemy naszą godność jako dzieci Bożych. To jest źródło naszej nadziei. To jest źródło nadziei dla świata, także dla tych, którzy od Boga i od Kościoła odeszli - powiedział bp Oder.
Zaznaczył, że doświadczenie obecności żywego Chrystusa odnawia naszą miłość do Niego, zacieśnia więzi między ludźmi i daje nowy zapał do „głoszenia słowem i życiem Dobrej Nowiny tym, którzy za nią tęsknią”.
Kard. Gerhard Müller, który przyjechał na spotkania w diecezji gliwickiej z Rzymu, jest byłym prefektem Kongregacji Nauki Wiary, sprawował też funkcje przewodniczącego Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei”, Papieskiej Komisji Biblijnej oraz Międzynarodowej Komisji Teologicznej. W latach 2002-2012 był biskupem diecezjalnym Ratyzbony. Jest profesorem nauk teologicznych, a specjalizuje się w teologii dogmatycznej.
W Bytomiu przewodniczył Mszy Świętej podczas kongresowego spotkania. W homilii przypomniał słowa rozpoczynające ostatnią encyklikę Jana Pawła II Ecclesia de Eucharistia: „Kościół żyje dzięki Eucharystii”, które są opisem stanu faktycznego i zarazem zachętą dla nas.
- Komunia Święta umożliwia nam realne choć ukryte zjednoczenie się z Tym, którego - jak ufamy - spotkamy kiedyś w wieczności „twarzą w twarz” - powiedział kard. Müller.
Dodał, że dzięki Eucharystii jedyna ofiara krzyża Chrystusa uobecnia się we wszystkich miejscach na ziemi i w każdym czasie.
- Przez to ludzie wszystkich pokoleń otrzymują łaski zbawcze, które wszystkie bez wyjątku zostały wysłużone przez Zbawiciela na krzyżu. Ponadczasowe trwanie - dzięki Eucharystii - ofiary krzyżowej umożliwia każdemu z nas włączenie w nią naszych duchowych ofiar, aby przyczynić się do zbawienia świata. Zawiera ona niezatarty zapis męki i śmierci Pana. Nie jest tylko przywołaniem tego wydarzenia, lecz jego sakramentalnym uobecnieniem. Jest ofiarą krzyża, która trwa przez wieki - podkreślił kard. Müller. - Jezus złożył na krzyżu ofiarę zbawienia, oddał swoje życie za naszą szczęśliwą wieczność. Chciał On także ludziom wszystkich czasów umożliwić uczestnictwo w tym decydującym dla ich zbawienia wydarzeniu. Ustanowił więc środek, który pozwala włączyć się w Jego ofiarę i korzystać z jej zbawiennych owoców. Środkiem tym jest Eucharystia - dodał.