Kard. Gerhard Müller był gościem drugiego dużego spotkania w ramach Kongresu Eucharystycznego, które odbyło się w Bytomiu.
Jak podkreślił, ten żywy, zmartwychwstały Chrystus staje się realnie obecny pośród nas dzięki tajemniczej przemianie, którą nazywamy przeistoczeniem, konsekracją. - Przemiana ta nazywa się też transsubstancjacją, czyli przemianą jednej substancji w drugą. Kościół wierzy i naucza, że po przeistoczeniu nie ma już substancji chleba ani wina, pozostają natomiast dostrzegalne dla nas dawne ich postacie. Tylko wiara poucza nas, że po konsekracji, pod postaciami chleba i wina, jest pośród nas realnie i substancjalnie obecny Jezus Chrystus. W Eucharystii spotykamy się zatem z prawdziwym i żyjącym zmartwychwstałym Chrystusem, chociaż nasze oczy Go nie widzą - powiedział kardynał.
Z kolei w wygłoszonej wcześniej katechezie kard. Gerhard Müller zaznaczył, że istota bycia chrześcijaninem nie polega na teoretycznym odniesieniu do rzeczywistości czy tworzeniu etycznych albo społecznych programów naprawy świata.
- Tym, co konstytuuje chrześcijanina, jest wyniesienie go do realnego uczestnictwa w boskiej naturze, które dokonuje się w relacjach Ojca i Syna oraz Ducha Świętego - podkreślił. - Dotykamy tu najbardziej fundamentalnych zasad bytu i poznania wiary katolickiej: rzeczywistości Boga w sobie i Jego obecności z nami - dodał.
Podkreślił wyraźnie, że katolikiem jest tylko ten, kto wierzy i wyznaje, że w sakramencie Eucharystii jest Chrystus prawdziwie, rzeczywiście i istotnie obecny, a nie tylko w znaku czy obrazie.
Następnie omówił różne aspekty tej obecności prawdziwego Ciała i Krwi Chrystusa pod postaciami chleba i wina. Wskazał na potrójny sposób mówienia o Jego ciele i cielesnej obecności, czyli „o Jego ciele historycznym w Jego ziemskiej i przemienionej egzystencji, o Jego ciele sakramentalnym w Eucharystii i o Jego ciele eklezjalnym, czyli o Jego obecności w zgromadzeniu wiernych”. Zauważył, że „tajemnica realnej obecności Chrystusa w Jego przemienionej postaci cielesnej jest zakorzeniona w pierwotnym cudzie wcielenia Boga”.
- W konsekracji wina i ukazaniu komunii ze swoją krwią, Jezus w Wieczerniku symbolicznie i realnie partycypował w swojej ofierze na krzyżu. Ustanowienie Najświętszego Sakramentu podczas Ostatniej Wieczerzy jest więc sakramentalną antycypacją ofiary krzyża, natomiast eucharystyczna ofiara Mszy świętej jest jej sakramentalną realizacją. Kościół celebruje więc w Boskiej Liturgii niedzielną rzeczywistą pamiątkę paschalnego misterium krzyża i zmartwychwstania Jezusa aż do Jego powrotu i przyjęcia wszystkich zbawionych do wiecznego „przybytku Boga z ludźmi” - powiedział kard. Müller.
Na zakończenie konferencji był czas na zadawanie pytań, które dotyczyły m.in. niemieckiej drogi synodalnej i postaw przyjmowania Komunii Świętej. Kardynał zaznaczył, że ponieważ przepisy liturgiczne pozwalają na wszystkie formy, wszystkie postawy są dozwolone - klęcząca i stojąca, przyjmowanie Komunii do ust i na rękę.
- Najważniejsze jest to, żebyśmy Chrystusa przyjmowali godnie, z uniżeniem oddającym cześć Bogu, i żebyśmy nie kłócili się z tego powodu między sobą. To jest wielka tajemnica, która przerasta wszystkie wymiary naszego ludzkiego rozumu. Ten odwieczny Bóg, który powołał nas do istnienia, daje się w swoim wcielonym Synu w postaci chleba i wina, daje swoje Ciało i Krew nam, ludziom, istotom śmiertelnym - mówił kardynał.
Po Mszy św. był czas na mniej oficjalną część spotkania i możliwość rozmowy przy stole. Drugie spotkanie z kard. Gerhardem Müllerem odbędzie się jutro w parafii św. Anny w Zabrzu (ul. 3 Maja 18). Adoracja rozpocznie się o 15.30, katecheza o 16.30, Eucharystia o 18.00, a po niej będzie jeszcze agapa. Konferencję i Mszę św. będzie transmitowała w TV Imperium.