Nowy numer 42/2019 Archiwum

Burzliwa dyskusja o misjach i rodzinie przejdź do galerii

Zakończyła się pierwsza sesja plenarna I Synodu Diecezji Gliwickiej.

Kapłani, osoby życia konsekrowanego i świeccy wierni wezwani na synod uczestniczyli dziś w pierwszej sesji plenarnej. Spotkanie rozpoczęła Eucharystia w gliwickiej katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła, której przewodniczył biskup senior Gerard Kusz.

W homilii bp Kusz zauważył, że na sesjach będzie rozważanych wiele spraw organizacyjnych, "ale najważniejszym pytaniem, jakie sobie tu stawiamy, jest pytanie o ducha Chrystusowego".

Biskup przypomniał też słowa papieża Franciszka, jakie skierował do młodych w czasie zeszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, aby wstali w kanap. - To jest wyzwanie, jakie podejmuje dzisiaj Kościół - mówił, prosząc uczestników synodu o zwrócenie szczególnej uwagi na zaangażowanie i formację młodych ludzi.

Po Mszy zebrani przeszli do Centrum Edukacyjnego im. Jana Pawła II, gdzie rozpoczęły się obrady. List do uczestników sesji synodalnej wystosował biskup gliwicki Jan Kopiec, którego w tym czasie obowiązki skierowały do czeskiego Ołomuńca.

"Okres przygotowania do tego niemal przełomowego wydarzenia, podjętego w roku jubileuszowym 25-lecia posługiwania naszej diecezji, przeznaczony był w znacznej mierze na zebranie doświadczeń naszych poprzedników i nas samych w przeżywaniu najważniejszych spraw naszej egzystencji, skierowanej na osiągnięcie ostatecznego celu, którym jest sam najwyższy Pan" - pisał w liście bp Kopiec.

"W tym dziele nikt nas nie zastąpi, to musi w nas zakiełkować i wyrosnąć. (...) Oczekuję żarliwego włączenia się w wymianę refleksji i dążenia wszystkich do wypracowania reguł kierujących naszą diecezją według miary dobra wspólnego, a nie własnych tylko wyobrażeń" - zachęcał biskup.

Biskup Kopiec do poprowadzenia pierwszej sesji synodu wyznaczył ks. Marcina Królika, wikariusza generalnego diecezji gliwickiej. Jak podkreślił we wstępie ks. Królik, owocami synodu ma być przede wszystkim zbawienie dusz.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

  • dorodzin
    14.10.2017 23:00
    Pięknie że mówimy i piszemy o sprawach rodzin. Dla wszystkich małżeństw nie tylko przeżywajacych trudności mamy propozycje, które systematycznie umieszczamy na www.dorodzin.pl Zapraszamy również do współpracy i posługi bo żniwa wielkie tylko robotników wciąż mało.
    doceń 4
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL