Zakończyła się pierwsza sesja plenarna I Synodu Diecezji Gliwickiej.
Pierwsza sesja plenarna była poświęcona omawianiu dokumentów dotyczących dwóch tematów - misji oraz rodziny. Ks. Maciej Górka, diecezjalny referent ds. misji, wyliczył misjonarzy z diecezji gliwickiej, którzy posługują w różnych rejonach świata, oraz przedstawił postulaty, jakie znalazły się w dokumencie. Wśród nich wymienił m.in. propozycje, by w miarę możliwości personalnych i finansowych, funkcja delegata biskupiego ds. misji nie była łączona z funkcją np. proboszcza.
Wśród innych postulatów pojawiło się utworzenie w diecezji rady misyjnej, powołanie rejonowych delegatów oraz funduszu na rzecz referatu misyjnego. Ks. Górka zaproponował też, by wzorem kół różańcowych, zawiązywać dziecięce koła misyjne. Jak wyjaśnił, jest to konieczne, by zapełnić lukę, jaka powstaje w tym obszarze wśród młodego pokolenia.
Dalsza dyskusja na temat misji okazała się zaskakująco żarliwa, choć przed sesją panowało przekonanie, że będzie jedynie formalnością. Pojawiło się wiele zastrzeżeń do przedstawionego dokumentu, a nawet wniosek o odrzucenie go w obecnej formie.
Głos zabrał m.in. ks Krzysztof Grzegorczyk, który wnosił o doprecyzowanie zakresu działalności referatu misyjnego, tak by zajmował się wprost powierzonym mu obszarem (wyjazdami na misje, kołami misyjnymi itp.), a nowa ewangelizacja czy chociażby podejście do muzułmanów były w gestii wydziału duszpasterskiego.
Przy okazji pierwszej dyskusji okazało się, że wyjaśnienia wymaga sporo kwestii organizacyjnych, prawnych, czy wręcz doktrynalnych. Komentarze uczestników zaczęły się tak mnożyć, że mikrofon był niemal wyrywany. Konieczna była przerwa, by umożliwić zgłoszenie treści wszystkich wniosków oraz poprawek.
Wnioski, które przekazano w tym czasie, zostały poddane pod głosowanie, a następnie głosowano nad całością dokumentu. Za przyjęciem go wraz ze zgłoszonymi poprawkami były 103 osoby, jedna przeciw, jedna wstrzymała się od głosu (kworum wyniosło 105 osób).