Z wioski do stolicy

Klaudia Cwołek

publikacja 21.01.2019 23:06

50-osobowa grupa młodzieży z bp. Andrzejem Iwaneckim jest już w stolicy Panamy i będzie uczestniczyć w centralnych wydarzeniach ŚDM.

Z wioski do stolicy Pielgrzymka podczas Dni w Diecezji ŚDM Diecezja Gliwicka

To największa z trzech grup z diecezji gliwickiej na ŚDM, która do Panamy wyleciała już tydzień temu. Najpierw była w gościnnej Capirze (ok. 60 km na południe od stolicy), by później przemieścić się do Ciricito Arriba na tzw. Dni w Diecezji albo Dni Misyjne.

– Jest to jedna z ponad 70 miejscowości, które należą do parafii Capira, 40 km od centrum, w górach – z przepięknymi widokami – mówi z Panamy ks. Artur Pytel, koordynator ŚDM w diecezji gliwickiej.

Oprócz grupy gliwickiej do Ciricito przyjechali przedstawiciele Litwy, Brazylii, Gwatemali i Boliwii. Także z okolicznych miejscowości przyszli dorośli i młodzież, by wspólnie przeżywać ten czas.

Z wioski do stolicy   Msza pod przewodnictwem bp. Andrzeja Iwaneckiego ŚDM Diecezja Gliwicka

Więcej dowiesz się w serwisie specjalnym

Młodzież została zakwaterowana u rodzin. – Standard był różny, ale byliśmy wszyscy serdecznie przyjęci. Nie są to bogate tereny. Rolnicy, farmerzy, plantatorzy kawy – nie mają dużo, ale mają bardzo otwarte serca i domy.

Gospodarze przygotowali urozmaicony program: była konferencja o ekologii, wiadomości o Kanale Panamskim, wizyta na plantacji kawy, sadzenie symbolicznego drzewka, poświęcenie tablicy pamiątkowej i lokalna pielgrzymka oraz prezentacja tradycji narodowych. Msze i modlitwy odbywały się na przemian w różnych językach.

Atrakcją były też środki transportu, odpowiednie do lokalnych warunków.

Z wioski do stolicy   Autobus dla pielgrzymów ŚDM Diecezja Gliwicka – Szczególnie jeden z autobusów robił furorę, czyli taki szkolny, który my znamy z amerykańskich filmów. Bardzo fajnie się nim jeździło, oczywiście z „automatyczną klimatyzacją” na zasadzie: jak sobie spuścisz szybę, tak klima sama wjedzie z wiatrem do środka – żartuje ks. Pytel.

Czas w terenie to był przedsmak wielonarodowego i wielokulturowego spotkania, które wszystkich czeka w Panamie. Nasza grupa już jest w stolicy.

Z wioski do stolicy   Powitanie w stolicy Panamy w narodowym sanktuarium maryjnym ŚDM Diecezja Gliwicka Czytaj także: