W Gliwicach odbyło się II Forum Młodych i było to kolejne duże diecezjalne spotkanie tego duszpasterstwa. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach 39. Światowego Dnia Młodzieży.
W dzisiejszym forum uczestniczyło około 450 młodych ludzi z różnych stron diecezji. Przyjechali razem ze swoimi duszpasterzami. Forum rozpoczęła Msza św. w katedrze i spotkaniem z biskupami Sławomirem Oderem i Andrzejem Iwaneckim w ramach Światowego Dnia Młodzieży.
W Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II odbyły się konferencje dla dwóch grup na różnych poziomach, w zależności od podejmowanej w diecezji odpowiedzialności. Tematem forum była formacja.
Spotkanie dla liderów, księży i świeckich, którzy chcą towarzyszyć młodym we wzrastaniu w wierze, poprowadzili ks. Michał Chmiel (diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie) i Artur Trzęsiok (Diakonia „Ponad Murami”), którzy razem z innymi osobami będą współtworzyli zespół ds. formacji młodzieży, który powstaje w diecezji gliwickiej.
Natomiast konferencję dla pozostałych uczestników forum wygłosiły Magdalena Kozik i Maria Królczak, 16-letnie licealistki ze wspólnoty Effatha. Grupa była tak duża, że wypełniła całą aulę, a ci, dla których brakło miejsca, usiedli na podłodze i na scenie. Uczestnicy forum mieli też okazję omówić podejmowane tematy w mniejszych kilkuosobowych grupach.
Wcześniejsze trzy spotkania w ramach I Forum Młodych poświęcone były tożsamości (w listopadzie ubiegłego roku), jedności (w marcu) i współpracy (w maju). Już podczas majowego spotkania organizatorzy podkreślali konieczność rozwijania współpracy pomiędzy różnymi wspólnotami, grupami czy stowarzyszeniami działającymi w diecezji m.in. poprzez wymianę materiałów formacyjnych przygotowywanych przez poszczególne środowiska. Teraz chcą iść krok dalej.
- W przygotowaniu pierwszego forum chodziło o to, żeby zgromadzić ludzi. A to obecne jest po to, żeby zobaczyć, że skoro już zastanawiamy się nad swoją tożsamością, widzimy ważność jedności i współdziałania w Kościele, to teraz potrzeba nam wspólnego zastanowienia się nad formacją - mówi ks. Marcin Paś, diecezjalny duszpasterz młodzieży. - Chodzi o to, żeby zobaczyć, że w parafiach potrzeba przemyślanej formacji ludzi młodych, ze wszystkich grup parafialnych, nie tylko młodzieżowych. Potrzeba też dorosłych, którzy będą im towarzyszyć i razem z nimi „przerabiać” temat wiary. Nie chodzi tylko o program formacyjny, ale też o środowisko życia w parafii czy we wspólnocie. Ważniejsze niż zobaczenie, jakie mamy gotowe metody, jest to, żeby spojrzeć na temat formacji całościowo. Tak naprawdę więcej jest pytań niż gotowych odpowiedzi, ale one mogą pomóc w działaniu tworzonemu w diecezji zespołowi ds. formacji młodzieży - podkreśla.
Agata Guzy z Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży „Pełni życia” odpowiedzialna jest w nim za budowę domu dla młodych, który ma być dla nich miejscem formacji, ale też miejscem, w którym będą się czuli dobrze i u siebie. - Jeśli chodzi o formację to temat jest bardzo aktualny, bo zmienia się nam pokolenie i ono ma inne potrzeby, jeśli chodzi o formowanie się - zauważa.
- Ważny jest dla mnie ten panel dla liderów i osób odpowiedzialnych za formację dlatego, że trzeba szukać pomysłów, nowych rozwiązań, bo te stare już nie działają tak dobrze, jak to było 5 czy 10 lat temu. Po prostu pojawiło się pokolenie, które ma zupełnie inne potrzeby. To, co ja myślałam kilka lat temu w kontekście formacji, dzisiaj dla tych osób nie jest tak ważne. Dla nich istotne jest coś innego. Obecnie ważnym aspektem w formacji są również emocje i odpowiedź na pytanie: „kim jestem, jaka jest moja tożsamość?”. I tu trzeba zacząć od liderów, bo nie będziemy w stanie poprowadzić kolejnego pokolenia, jeżeli sami nie wiemy, kim jesteśmy. Dopiero wtedy można formować innych - wyjaśnia Agata Guzy.
Dzisiejsze diecezjalne forum dla młodych zakończyło się wspólną modlitwą uwielbienia. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży „Pełni Życia” we współpracy z różnymi wspólnotami i grupami działającymi w diecezji gliwickiej.