Georgious, czyli historia odkryta w Czechowicach

W Muzeum w Gliwicach otwarta zostanie wystawa, która prezentuje efekty kilkuletniego projektu naukowo-badawczego prowadzonego w tym miejscu.

Wernisaż wystawy "Georgious. Nieznana historia świątyni i siedliska dworskiego w Czechowicach" odbędzie się jutro 25 kwietnia o 17.00 w Zamku Piastowskim. Ekspozycja przybliża owoce realizowanego w latach 2017-2021projektu naukowo-badawczego "Georgious", związanego z poszukiwaniem nieistniejącej świątyni na terenie Czechowic. Obecnie to dzielnica Gliwic, dawniej była to wieś w okolicach miasta.

Pomysłodawcą i inicjatorem całego przedsięwzięcia był Andrzej Szelka, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Czechowic. W prace zaangażowany był archeolog Radosław Zdaniewicz, związany z górnośląskim oddziałem Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich. Do współpracy przy projekcie zgłosiło się wielu wolontariuszy - pasjonatów historii oraz archeologów z różnych instytucji.

Kolejne sezony wykopalisk przynosiły nowe odkrycia - pozostałości po dwóch fazach budowlanych kościoła św. Jerzego i związanego z nim cmentarza, a także położonej nieopodal drewnianej siedziby dworskiej. Badanie zmieniły również historię czechowickiego kościoła, wspomnianego w archiwalnych dokumentach w pierwszej połowie XIV wieku.

Udało się odsłonić elementy starszej, niewielkiej drewnianej świątyni, istniejącej najprawdopodobniej od schyłku XIII w., a także kamienne fundamenty młodszej. Odkryto też kilkanaście pochówków ludzkich związanych z cmentarzem przykościelnym, a także bardzo dużo drobnych elementów, m.in. biżuterii, fragmentów przedmiotów liturgicznych, monet, naczyń ceramicznych i fragmentów uzbrojenia.

Kuratorami wystawy są archeolodzy Monika Michnik, kierownik Działu Archeologii Muzeum w Gliwicach, i Radosław Zdaniewicz. Ekspozycja będzie czynna do końca sierpnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..