Sakra i ingres nowego biskupa w Gliwicach

W katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła rozpoczęła się uroczystość święceń biskupich ks. prał. Sławomira Odera, połączona z kanonicznym objęciem diecezji.

Liturgię zainaugurowały w południe bicie dzwonów i procesja do kościoła. Katedra wypełniona jest po brzegi przez duchowieństwo, osoby konsekrowane i świeckich, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, środowiska naukowego, gości ekumenicznych i z różnych stron kraju i zagranicy. Obecni są kardynałowie Stanisław Dziwisz i Kazimierz Nycz oraz kilkudziesięciu arcybiskupów i biskupów.

Zebranych powitał biskup senior diecezji gliwickiej Jan Kopiec. - Także i ja staję w tej niepowtarzalnej chwili przed tobą, drogi bracie Sławomirze, by szczerze uznać we własnym moim sumieniu, że posługiwałem tak, jak potrafiłem, ale napełnia mnie żywa nadzieja, że ty tchniesz nową myśl, nowy zapał i potęgę miłości w ten Kościół, który zasługuje na objęcie go szczerą miłością. Ten Kościół wita cię i zapewnia o swojej woli towarzyszenia na tej drodze, jaką będziesz wskazywał, i zapraszał do budowania odnowionego przymierza z Bogiem w naszych sercach - powiedział. Przekazał również wyrazy łączności duchowej od pierwszego biskupa gliwickiego Jana Wieczorka, trochę niedomagającego zdrowotnie.

Powitanie bp. Jana Kopca:

Sakra i ingres nowego biskupa w Gliwicach	  Biskup senior diecezji gliwickiej Jan Kopiec. Henryk Przondziono /Foto Gość

W czasie uroczystości odczytana zostanie treść bulli nominacyjnej, w której papież Franciszek, zwracając się do ks. Odera, napisał m.in.: "Twoje prawdziwie kapłańskie, jak również ludzkie cnoty, którymi wyróżniłeś się w posłudze w Rzymie, będąc Postulatorem procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II oraz w diecezji Toruńskiej, prawdziwie świadczą o twoim mocnym duchu pastoralnym i chrześcijańskim, oddanym dobru Kościoła oraz dusz ludzkich. Dlatego też, działając mocą Naszej Apostolskiej władzy, wysłuchawszy opinii Dykasterii do Spraw Biskupów, mianujemy Cię Biskupem Gliwickim, wraz ze wszystkimi przysługującymi prawami i jednocześnie nałożonymi obowiązkami, według Kodeksu Prawa Kanonicznego".

Sakra i ingres nowego biskupa w Gliwicach	  Procesja do katedry. Henryk Przondziono /Foto Gość

Głównym szafarzem święceń będzie abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, a współszafarzami - biskup senior diecezji gliwickiej Jan Kopiec i kard. Stanisław Dziwisz, arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej, abp Giovanni Tani z Włoch i biskup toruński Wiesław Śmigiel. Homilię wygłosi Andrzej Suski, biskup senior diecezji toruńskiej, której kapłanem był ks. Oder.

Kanoniczne objęcie diecezji z podpisaniem odpowiednich dokumentów odbędzie się po Komunii św. i pieśni uwielbienia. Na zakończenie Eucharystii przewidziane są życzenia i słowo wyświęconego biskupa.

Nowy biskup gliwicki Sławomir Oder został mianowany przez papieża Franciszka 28 stycznia w miejsce odchodzącego na emeryturę bp. Kopca, który był ordynariuszem od 2012 roku.

Transmisję uroczystości można oglądać w Telewizji Trwam, Telewizji Imperium oraz na kanale YouTube gliwickiej katedry. Dla osób, które nie zmieszczą się w kościele, na zewnątrz został przygotowany telebim.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..