Klerycy w Lisowicach i Lubecku

Wielkopostny dzień skupienia kleryków Wyższego Międzydiecezjalego Seminarium Duchownego w Opolu miał charakter pielgrzymki szlakiem kleryka Alfonsa Mańki.

Lisowice zostały wybrane ze względu na sługę Bożego kleryka Alfonsa Mańkę(1917-1941), który tu urodził się i mieszkał. Miejscowość należała  wówczas do parafii w Lubecku, gdzie został ochrzczony. Później wstąpił do zgromadzenia misjonarzy oblatów, ale w 1940 roku został aresztowany przez gestapo. Przebywał w obozach koncentracyjnych i zmarł z wycieńczenia w Mauthausen-Gusen 22 stycznia 1941 roku.

W Lisowicach grupa spotkała się z proboszczem ks. Rafałem Wyleżołem, który opowiedział o parafii i jej patronie św. Janie Nepomucenie, męczenniku tajemnicy spowiedzi. Podkreślił przy tym znaczenie powściągliwości języka w codzienności. Podjęty został też temat sposobów na ożywianie funkcjonowania parafii.

Konferencję o kleryku Alfonsie Mańce wygłosił wicepostulator jego procesu beatyfikacyjnego o. Lucjan Osiecki OMI, superior oblatów w Lublińcu.

Cześć lisowicka zakończyła się poczęstunkiem, przygotowanym przez panie ze Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Lisowice. Każdy kleryk otrzymał także materiały o kl. Alfonsie Mańce i św. Janie Nepomucenie.

W sanktuarium Matki Bożej Lubeckiej seminarzyści uczestniczyli w adoracji Najświętszego Sakramentu połączonej z okazją do sakramentu pokuty i Eucharystii,  a po obiedzie odprawili Drogę Krzyżową. Na zakończenie spotkali się z ks. Tomaszem Hajokiem, proboszczem i kustoszem sanktuarium.  

Klerycy w Lisowicach i Lubecku   Wspólne zdjęcie przed wejściem do sanktuarium w Lubecku. Sanktuarium Lubecko
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..