Rocznica była obchodzona w pierwszym na świecie sanktuarium pod wezwaniem św. Teresy Benedykty od Krzyża.
W święto Ofiarowania Pańskiego przypadła 100. rocznica przyjęcia sakramentu bierzmowania przez św. Teresę Benedyktę od Krzyża - Edytę Stein, nawróconą żydówkę, filozof, karmelitankę, męczennicę i patronkę Europy.
We wspomnienie tego wydarzenia bp Jan Kopiec sprawował Mszę Świętą w kościele w Lublińcu-Steblowie, który niedawno został podniesiony do rangi pierwszego na świecie sanktuarium pod wezwaniem tej świętej.
Edyta Stein przyjęła sakrament bierzmowania 2 lutego 1922 r. w domowej kaplicy biskupa Spiry, pochodzącego z Ząbkowic Śląskich bp. dr. Ludwiga Sebastiana. Przed reformą liturgiczną tego dnia obchodzone było święto Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny.
Miesiąc wcześniej, 1 stycznia 1922 r., wywodząca się z żydowskiej rodziny przyszła patronka Europy przyjęła chrzest w kościele św. Marcina w Bad Bergzabern.
- Możemy sobie wyobrazić, jak wiele kosztowała ją decyzja o przyjęciu katolicyzmu. (...) Aż się wierzyć nie chce, ile ta wtedy 30-letnia pani filozof, uczona, posiadająca szerokie kontakty intelektualne w uniwersyteckim świecie, będzie musiała przejść - mówił w homilii bp Kopiec.
- Któż spodziewałby się w takiej pięknej chwili bierzmowania, mając tyle nadziei, że po burzach, które ją doprowadziły do Kościoła katolickiego, przyjdzie jej kiedyś doświadczyć przenikania mieczem swojego serca i tego wszystkiego, co umiłowała - zaznaczył biskup. - Czy my byśmy tak potrafili? - pytał.
Edyta Stein urodziła się i dorastała we Wrocławiu, a z Lublińcem związana była przez dziadków ze strony matki, których przyjeżdżała odwiedzać i spędzała tu wakacje. Pamięć o świętej pielęgnowana jest w mieście, którego jest też patronką.
Figura patronki przed kościołem. Szymon Zmarlicki /Foto Gość