Codziennie odmawiają swoją wyznaczoną część, a modlitwa wszystkich 20 osób składa się na pełny Różaniec.
W sanktuarium Matki Bożej Pokornej odbyła się dzisiaj diecezjalna pielgrzymka Żywego Różańca. Jak zauważył kustosz tego miejsca ks. Sebastian Śliwiński, rudzka bazylika w tym roku nie była jeszcze tak licznie wypełniona.
Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Iwanecki. Eucharystia była dziękczynieniem za ogłoszoną właśnie przez papieża Franciszka datę beatyfikacji Pauliny-Marie Jaricot, założycielki Żywego Różańca. Uroczystość ta odbędzie się w Lyonie 22 maja 2022 roku.
- Różaniec to modlitwa chrystocentryczna i mocno zakorzeniona w Biblii - powiedział bp Andrzej Iwanecki. Mira Fiutak /Foto GośćBiskup Iwanecki przypomniał, że święto Matki Bożej Różańcowej zostało ustanowione na pamiątkę zwycięstwa państw chrześcijańskich nad Turcją w 1571 roku w bitwie morskiej pod Lepanto. - To tylko jeden z przykładów otrzymania wielkiej łaski od Boga przez orędownictwo Matki Bożej, przez modlitwę różańcową. Tych cudów jest bardzo dużo. Z pewnością i my mamy swoje doświadczenie mocy tej modlitwy - powiedział.
Kazanie bp. Andrzeja Iwaneckiego:
Zauważył, że Różaniec to modlitwa chrystocentryczna i mocno zakorzeniona w Biblii. - Razem z Maryją idziemy drogą Jezusa, rozważamy poszczególne tajemnice naszego zbawienia. W Różańcu, jak w całym swoim życiu, Maryja ustępuje miejsca Synowi. To jest też modlitwa zakorzeniona w Piśmie Świętym. Ten, kto się modli na różańcu, powinien mieć wiedzę biblijną. Ustami wypowiadam modlitwę, ale w myślach przywołuję poszczególne etapy życia Jezusa. Ta sama tajemnica Różańca wciąż przynosi nowe treści, wzywa nas do nowego życia. W każdą tajemnicę możemy włożyć konkret naszego życia, a Różaniec to nasze życie uświęci - podkreślił.