Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Gość Niedzielny w diecezji gliwickiej

Gliwicki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • Miejsca adoracji
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
      • Bielsko-Żywiecka
      • Elbląska
      • Gdańska
      • Gliwicka
      • Katowicka
      • Koszalińsko-Kołobrzeska
      • Krakowska
      • Legnicka
      • Lubelska
      • Łowicka
      • Opolska
      • Płocka
      • Radomska
      • Sandomierska
      • Świdnicka
      • Tarnowska
      • Warmińska
      • Warszawska
      • Wrocławska
      • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 25/2025
    GN 25/2025 Dokument:(9309285,Ślepi przewodnicy)
  • GN 24/2025
    GN 24/2025 Dokument:(9300026,Obraz wyciśnięty)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
  • GN 23/2025
    GN 23/2025 Dokument:(9291848,Ogień, który płonie)
  • GN 22/2025
    GN 22/2025 Dokument:(9278877,Dziecko chce do Jezusa!)
gliwice.gosc.pl → Wiadomości z diecezji gliwickiej → Sanktuarium w Lubecku zyskuje nowe otoczenie

Sanktuarium w Lubecku zyskuje nowe otoczenie przejdź do galerii

Są też ciekawe propozycje dla pielgrzymów i parafian - izba pamięci, kawiarenka parafialna i skansen zabytkowych maszyn rolniczych.

 
Odtworzony i zagospodarowany staw za kościołem w Lubecku. Szymon Zmarlicki /Foto Gość
⏮ ⏪
⏩ ⏭
1m 48s

Coraz więcej parafii stawia na inwestycje w zielone otoczenie kościołów i ekologiczne rozwiązania. Niedawno informowaliśmy o parafii św. Jana Nepomucena w Lisowicach, która dołączyła do programu Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska. Teraz zaglądamy do sanktuarium Matki Bożej w Lubecku, które właśnie zyskuje nowe otoczenie.

Zielona parafia w Lisowicach

GOSC.PL DODANE 12.07.2021 AKTUALIZACJA 12.07.2021

Zielona parafia w Lisowicach

Parafia św. Jana Nepomucena dołączyła niedawno do programu Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska. 

Pielgrzymi przybywający do Lubecka mogli zaobserwować, że obok kościoła powstał staw. Właściwie to był tam już wcześniej, jednak zarośnięty i niezagospodarowany, nie przejawiał walorów użytkowych. Od niedawna to się zmieniło, bo z pomocą młodzieży, parafian i sponsorów brzegi zbiornika zostały wyłożone kamieniami, a wokół pojawiły się ławki i kwiaty.

Wodę w stawie uzupełnia zbierana deszczówka, co podkreśla ekologiczny wymiar tego miejsca. Docelowo w sąsiedztwie ma powstać jeszcze łąka kwietna i ogród słowa Bożego, stwarzając dla odwiedzających sanktuarium przestrzeń do rekreacji i kontemplacji.

Oprócz tego w znajdującym się tuż obok budynku parafialnym działa już izba pamięci, gdzie gromadzone jest dawne wyposażenie świątyni - figury, obrazy, sztandary, stare księgi i dewocjonalia. To odpowiedź na pytania parafian, którzy dociekali, co stało się z elementami wystroju kościoła, które pamiętali z przeszłości. Z kolei w niedziele oraz dni odpustowe otwierana jest parafialna kawiarenka.

Natomiast w starej stodole przy plebanii znajduje się skansen zabytkowych maszyn rolniczych. Jak wskazuje proboszcz parafii w Lubecku ks. Tomasz Hajok, u wielu odwiedzających go powracają wspomnienia z młodości, kiedy sami na takich starych sprzętach pracowali lub okazyjnie pomagali np. spędzając wakacje u rodziny na wsi.

Sieczkarnia, młocarnia i inne, czyli skansen starych maszyn rolniczych w Lubecku

GOSC.PL DODANE 05.09.2019

Sieczkarnia, młocarnia i inne, czyli skansen starych maszyn rolniczych w Lubecku

Tuż obok lubeckiego sanktuarium znajduje się miejsce, który łączy historię, pracę i wiarę. 
« ‹ 1 › »
Nowe otoczenie sanktuarium w Lubecku

Foto Gość DODANE 21.07.2021

Nowe otoczenie sanktuarium w Lubecku

​Sanktuarium Matki Bożej w Lubecku koło Lublińca zyskuje nowe otoczenie. Za kościołem został odtworzony i zagospodarowany staw, który ma być miejscem rekreacji dla pielgrzymów. Z kolei w parafialnym budynku działa izba pamięci, gdzie wyeksponowane zostało dawne wyposażenie kościoła, oraz kawiarenka otwarta w niedziele i w dni odpustu.  
oceń artykuł Pobieranie..

SZ

|

GOSC.PL 21.07.2021 23:25

publikacja 21.07.2021 23:25

FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • IZBA PAMIĘCI
  • JEZIORO
  • KAWIARENKA
  • KAWIARENKA PARAFIALNA
  • LUBECKO
  • MATKA BOŻA LUBECKA
  • PARAFIA LUBECKO
  • SANKTUARIUM LUBECKO
  • SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LUBECKIEJ
  • SANKTUARIUM W LUBECKU
  • STAW

Polecane w subskrypcji

  • Matka Boża zza drutów. Jakie tajemnice skrywała drewniana figurka Matki Bożej, przemycona z obozu Auschwitz?
    • Polska
    • Agnieszka Huf
    Matka Boża zza drutów. Jakie tajemnice skrywała drewniana figurka Matki Bożej, przemycona z obozu Auschwitz?
  • Robert Kostro dla GN: Widzę nadgorliwość w czyszczeniu muzeów sztuki współczesnej z przedstawicieli środowisk konserwatywnych
    • Rozmowa
    • Piotr Legutko
    Robert Kostro dla GN: Widzę nadgorliwość w czyszczeniu muzeów sztuki współczesnej z przedstawicieli środowisk konserwatywnych
  • Czy można wejść do kościoła niekatolickiego?
    • Pytania czytelników
    • ks. Tomasz Jaklewicz
    Czy można wejść do kościoła niekatolickiego?
  • Pokarm codzienny. Jak Kościół podchodził przez wieki do praktyki częstej Komunii Świętej?
    • Kościół
    • Franciszek Kucharczak
    Pokarm codzienny. Jak Kościół podchodził przez wieki do praktyki częstej Komunii Świętej?
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X