Nowy numer 22/2023 Archiwum

Zmarł o. Willibald Wypler SJ

Jezuita miał 90 lat, w lipcu świętowałby 70. rocznicę wstąpienia do Towarzystwa Jezusowego. Odszedł do Pana dzisiaj po południu w domu zakonnym w Gliwicach.

Ojciec Willibald Wypler od 16 lat posługiwał w jezuickiej parafii Matki Boskiej Kochawińskiej w Gliwicach, a jednocześnie diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Drogi. Zmarł dzisiaj około godziny siedemnastej.

W ubiegłym roku obchodził 60. rocznicę święceń kapłańskich. Mówił wtedy do zebranych na Mszy jubileuszowej: „Niech błogosławi was Ten, który do nas przyszedł, który u nas został i prosi, byśmy do Niego przychodzili z wszystkimi naszymi sprawami. Życzę, żeby był On dla każdego z was najlepszym przyjacielem. Nie tylko bratem, bo w ludzkim rozumieniu rodzeństwa sobie nie wybieramy, ale też przyjacielem, o wyborze którego sami decydujemy”.

O. Willibald Wypler urodził się 24  września 1930 roku w Kochłowicach koło Katowic. Wstąpił do zakonu jezuitów 30 lipca 1951 roku w Starej Wsi, a święcenia kapłańskie przyjął 22 sierpnia 1960 roku.

Studiował filozofię w Krakowie, teologię w Warszawie oraz germanistykę na uniwersytecie we Wrocławiu, gdzie uzyskał dwa dyplomy - z języka niemieckiego i literatury niemieckiej. W latach 1967-1969 był profesorem języka niemieckiego w Seminarium Duchownym we Wrocławiu, a w latach 1969-1978 na Wydziale Filozoficznym ojców jezuitów w Krakowie. Jednocześnie posługiwał jako kapelan szpitala.

Po 1978 roku ponownie wrócił do wrocławskiego seminarium. Przez kilka lat pracował też w monachijskiej prowincji jezuitów w Niemczech. Przez ostatnie 16 lat pracował w parafii jezuitów w Gliwicach.

Msza święta pogrzebowa odbędzie się w sobotę 3 lipca o 12.00 w Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Drogi w Gliwicach (parafia Matki Boskiej Kochawińskiej).

Pół godziny po zakończeniu Eucharystii rozpoczną się uroczystości na cmentarzu - przy bramie głównej cmentarza św. Wojciecha (ul. św. Wojciecha).

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie…

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast