Nowy numer 21/2023 Archiwum

Prezydent złożył hołd powstańcom i założycielom zespołu "Śląsk"

Andrzej Duda odwiedził w czwartek Koszęcin. "Kwestia polskości Śląska, powstań śląskich i uzyskania Górnego Śląska dla granic odradzającej się RP była w ogromnym naszym zainteresowaniu".

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą odwiedził w czwartek siedzibę Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie, gdzie z okazji 100-lecia powstań śląskich odbył się koncert pieśni patriotyczno-powstańczych. Wzięli w nim udział m.in. członkowie rodziny Wojciecha Korfantego i przedstawiciele regionalnych i lokalnych władz.

W swoim wystąpieniu Duda oddał hołd powstańcom, którzy przelewali krew za polskość Śląska. - Walczyli o nią, ginęli, nie cofali się przed poświęceniem najważniejszego. Dzisiaj oddajemy im hołd, wspominamy ich i to ich wielkie dzieło, które zrealizowali, dzięki któremu (...) Górny Śląsk stał się w swojej najważniejszej części przemysłowej, gospodarczej częścią II Rzeczypospolitej, a można także i mówić, że także temu jest także częścią Rzeczypospolitej dzisiaj - zaznaczył.

Prezydent dziękował artystom zespołu "Śląsk", który - jak mówił - został założony po to, by utrwalać śląską kulturę, oraz przedstawicielom wszystkich kolejnych pokoleń, które współtworzyły ten zespół, za ich wkład w kulturę i edukację.

- A czym jest ta śląska kultura? Jest obliczem polskiej kultury, nie mam co do tego żadnej wątpliwości. W istocie więc jest on (zespół "Śląsk" - red.) także po to, by uczyć kolejne pokolenia Polaków jak wygląda ta kultura, jakie są jej wzorce, a także przekazywać ją poprzez kolejne pokolenia" - powiedział.

Prezydent zwrócił uwagę, że od samego początku dyskusji nt. stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości "kwestia polskości Śląska, powstań śląskich i uzyskania Górnego Śląska dla granic odradzającej się RP była w ogromnym naszym zainteresowaniu".

Podczas wizyty w Koszęcinie prezydent Duda, jako pierwsza osoba, otrzymał z rąk marszałka woj. śląskiego Jakuba Chełstowskiego specjalne wyróżnienie - pamiątkową Gwiazdę Górnośląską. To kopia odznaczenia przyznawanego przed laty zasłużonym powstańcom śląskim.

Jeszcze przed koncertem przy pałacu w Koszęcinie, w którym "Śląsk" ma swoją siedzibę, prezydent posadził Dąb Powstań Śląskich, który ma symbolizować pamięć o powstańcach i obchodach stulecia śląskich zrywów. Za udział w koncercie i posadzenie dębu podziękował parze prezydenckiej dyrektor "Śląska" Zbigniew Cierniak.

Wcześniej w czwartek, podczas wizyty w województwie śląskim, prezydent Andrzej Duda przebywał w Pyrzowicach, gdzie wziął udział w uroczystości nadania Międzynarodowemu Portowi Lotniczemu "Katowice" imienia jednego z ojców polskiej niepodległości, przywódcy III Powstania Śląskiego Wojciecha Korfantego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast