Nowy numer 21/2023 Archiwum

Gliwicka onkologia wybuduje nowy budynek kliniczny i wielopoziomowy parking

W planach jest jeszcze stworzenie w Gliwicach centrum radioterapii protonowej.

Gliwicki oddział Narodowego Instytutu Onkologii wybuduje na swoim terenie nowy budynek i wielopoziomowy parking na 800 miejsc. Inwestycje warte 370 mln zł mają być zakończone w ciągu 5 lat.

Placówka otrzymała na ten cel ponad 17 mln zł dodatkowego wsparcia z unijnego Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko". Dotację przekazał w czwartek wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski podczas konferencji prasowej w Gliwicach. Przypomniał, że w sumie w ostatnich latach gliwicki szpital otrzymał za pośrednictwem Ministerstwa Zdrowia blisko 170 mln zł z Unii Europejskiej.

- Dzisiejsza umowa to może nie największe wsparcie, jakie gliwicki oddział otrzymał, ale spina klamrą pewien okres - "sześciolatkę" unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Instytut był świetnym partnerem dla ministerstwa do realizacji tych projektów - powiedział wiceminister Gadomski.

Przekazane w czwartek środki zostaną użyte na budowę nowego budynku klinicznego. Według wiceministra zostaną wykorzystane na rozbudowę i wyposażenie bloku operacyjnego, wyposażenie bloku operacyjnego i doposażenie klinik.

Dyrektor gliwickiego Instytutu Onkologii prof. Krzysztof Składowski poinformował, że w powstałym dzięki rozbudowie nowym budynku znajdą siedzibę tzw. unity, czyli wyspecjalizowane centra leczenia poszczególnych rodzajów nowotworów, przychodnia, oddziały chirurgii i chemioterapii dziennej oraz pracownia przygotowywania cytostatyków. Zwolnione w dotychczasowej siedzibie miejsce pozwoli z kolei rozszerzyć działalność i leczyć więcej chorych.

- Takie inwestycje doskonale wpisują się w Narodową Strategię Onkologiczną i ogromnie ułatwią koordynowanie procesami związanymi z realizacją zadań Krajowej Sieci Onkologicznej - podsumował prof. Krzysztof Składowski, który pełni też funkcję krajowego konsultanta w dziedzinie radioterapii onkologicznej.

W planach jest jeszcze stworzenie w Gliwicach centrum radioterapii protonowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast