Nowy numer 38/2023 Archiwum

Biskupi gliwiccy Jan Kopiec i Andrzej Iwanecki zarażeni koronawirusem

W Wielki Czwartek nie obędzie się Msza Krzyżma, biskupi odwołują swój udział w liturgiach. Osoby, które w ostatnim czasie miały z nimi kontakt, proszone są o obserwację swojego stanu zdrowia.

Kuria Diecezjalna w Gliwicach w wydanym w środę komunikacie poinformowała, że biskupi gliwiccy Jan Kopiec i Andrzej Iwanecki otrzymali pozytywny wynik wykonanego dzień wcześniej testu na obecność koronawirusa.

Wszystkie osoby, które w ostatnich dniach uczestniczyły w liturgiach sprawowanych przez biskupów i miały z nimi bezpośredni kontakt, proszone są o obserwację swojego stanu zdrowia, a w przypadku wystąpienia objawów infekcji - o pilny kontakt z lekarzem.

W związku z wykryciem zakażenia, Msza Krzyżma w Wielki Czwartek została odwołana, a nowy termin liturgii z błogosławieństwem olejów i poświęceniem krzyżma będzie podany w późniejszym czasie.

Biskupi odwołują też swoją obecność na Mszach Świętych zaplanowanych do 11 kwietnia, natomiast celebracje Triduum Paschalnego i świąt Wielkanocy w gliwickiej katedrze sprawowane będą zgodnie z planem przez miejscowych duszpasterzy.

Ponadto Kuria Diecezjalna w Gliwicach zawiesza przyjmowanie interesantów do 9 kwietnia, a wszystkie sprawy należy załatwiać telefonicznie lub mailowo w godz. 9.00-13.30 (dotyczy tygodnia po Wielkanocy), przy czym korespondencja mailowa powinna zawierać dane nadawcy, zaś wiadomości anonimowe nie będą przyjmowane.

W komunikacie kuria przypomina o obowiązku zachowania państwowych wymogów sanitarnych oraz kościelnych wytycznych dotyczących sprawowania liturgii w świątyniach oraz apeluje o rozwagę i stosowanie się do zasad sanitarnych, a także przyjęcie ze zrozumieniem ograniczeń, które obowiązują w czasie świąt Wielkanocy.

Jednocześnie wszyscy wierni proszeni są o modlitwę w intencji biskupów gliwickich, wszystkich chorych, służby zdrowia oraz o szybkie ustąpienie panującej epidemii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast