Odpust i poświęcenie ikon do nowego ołtarza w kościele Matki Bożej Kochawińskiej w Gliwicach.
Kościół miał być dzisiaj oficjalnie ustanowiony diecezjalnym sanktuarium. Jednak z powodu epidemii uroczystość została przełożona na 26 sierpnia, a same obchody odpustowe roku 25-lecia parafii są skromniejsze.
Podczas dzisiejszej Sumy odpustowej o. Robert Więcek, proboszcz parafii jezuitów, poświęcił ikony czterech ewangelistów, które zostaną umieszczone w nowym ołtarzu wokół wizerunku Matki Bożej Kochawińskiej - Matki Dobrej Drogi. Na Eucharystii obecna była ich autorka Jolanta Świątkiewicz ze Śląskiej Szkoły Ikonograficznej.
Po raz czwarty na uroczystość odpustową pieszo dotarli pielgrzymi z jezuickiej parafii w Bytomiu. Tym razem tylko kilka osób i indywidualnie. W czasie Mszy modlono się też za potomków parafian z Kochawiny oraz za zmarłych z tej parafii.
Projekt nowego ołtarza - wotum wdzięczności czcicieli Matki Bożej Kochawińskiej. Mira Fiutak /Foto GośćOjciec Więcek SJ w kazaniu nawiązał do czytanego fragmentu o nawiedzeniu św. Elżbiety. - Każda Eucharystia jest doświadczeniem nawiedzenia. Maryja jest z nami w naszym Wieczerniku, naszym Nazarecie, naszym Ain-Karim, jest w Gliwicach. I to jest nasze dzisiaj nawiedzenie. Przychodzi, żeby poruszyć serca i dzieje się to właśnie na Eucharystii - powiedział.
Dziękując parafinom za pobożność wyrażającą się w częstym uczestnictwie w Eucharystii i adoracji Najświętszego Sakramentu, dodał: - Myślę, że to jest łaska, którą nam wyprosiła właśnie Ona, Matka Dobrej Drogi. Przychodzimy do Niej, ale się na Niej nie koncentrujemy. Przychodzimy tutaj, żeby przylgnąć do Pana Jezusa i Nim się nasycić. Odkrywać w sobie to poruszenie wnętrza, takie samo, jakie miała Elżbieta - zauważył jezuita.
- Bez obecności Maryi w naszym życiu nie będzie poruszenia w naszym łonie, czyli w tej najbardziej osobistej przestrzeni człowieka. W miejscu, w którym poczyna się życie, w którym jest Jezus. I to nie jakieś jednorazowe, zewnętrzne poruszenie, ale takie, które dzień za dniem w nas pulsuje - podkreślił proboszcz.
Autorka Jolanta Świątkiewicz ze Śląskiej Szkoły Ikonograficznej. Mira Fiutak /Foto GośćJutro rozpoczną się prace w prezbiterium przy montowaniu ołtarza, który jest wotum czcicieli Matki Dobrej Drogi, a w którym znajdą się obok ikony z Kochawiny poświęcone dziś ikony ewangelistów.
Autorem nowego ołtarza jest Paweł Kalina z Nowego Sącza. Drewnianą konstrukcję wykonał Tadeusz Jarzębak, stolarz z Piwnicznej, a snycerkę - rodzina Kotarbów, artyści również mieszkający w Piwnicznej. Ołtarz zostanie poświęcony przez bp. Jana Kopca w dniu ustanowienia sanktuarium w sierpniu.
Obchody odpustowe rozpoczęła środowa nowenna do Matki Bożej Kochawińskiej, a zakończyły dzisiejsze nieszpory i nabożeństwo majowe. W programie tych trzech dni były też codzienne konferencje maryjne.