Kościół Matki Boskiej Kochawińskiej w Gliwicach ma zostać ogłoszony diecezjalnym sanktuarium i będzie miał nowy ołtarz.
W przyszłym roku przypada 25. rocznica ustanowienia jezuickiej parafii na os. Kopernika w Gliwicach. – Ten jubileusz jest dla mnie wyzwaniem przede wszystkim duszpasterskim, ale od jakiegoś czasu staramy się nasz kościół przygotować także od strony materialnej, wyposażenia wnętrza – mówi proboszcz Robert Więcek SJ. Wstawione zostały już witraże przedstawiające świętych, trwa przygotowanie dolnego kościoła, ale największym przedsięwzięciem będzie nowy ołtarz w prezbiterium, który zastąpi dotychczasową oprawę obrazu Matki Boskiej Kochawińskiej, zwanej też Matką Dobrej Drogi, która jest patronką kościoła i parafii. – Od początku oprawa ta była zrobiona wadliwie. Źle wymierzono elementy i obraz został wsunięty w konstrukcję za głęboko. Nie można na niego założyć sukienki, bo nie da się go wtedy zasłonić. A sukienka jest wotum pokoleń czczących Maryję i leży od lat zamknięta w sejfie. Cudowny obraz nie ma też odpowiedniej ramy, umieszczony jest za wysoko, przez co jest mało widoczny. Zależy mi również na zabezpieczeniu go przed ewentualnym pożarem i zniszczeniem przez warunki klimatyczne – wyjaśnia proboszcz.
Nawiązanie do historii
Projekt ołtarza jest już gotowy. Autorem jest Paweł Kalina z Nowego Sącza, który w opisie jego koncepcji wyjaśnia, że łączy on w sobie elementy tradycji i nowoczesności. Stylem i wyglądem nawiązuje do wcześniejszych ołtarzy, w których umieszczony był obraz Matki Bożej, czyli w Kochawinie, w kościele św. Bartłomieja w Gliwicach oraz w pierwotnym ołtarzu, który był w kościele na os. Kopernika, a który znajduje się obecnie w Rudach. Równocześnie będzie dostosowany do współczesnego wystroju kościoła. Ołtarz o lekkiej konstrukcji ma być wykonany z drewna dębowego, a elementy snycerskie – z drewna lipowego. Obraz Matki Boskiej osadzony zostanie w centrum, nad tabernakulum, w drewnianej ramie nawiązującej swoim wyglądem do ramy, w której znajdował się w kościele w Kochawinie. Natomiast po obu stronach umieszczone będą ikony przedstawiające czterech ewangelistów.
Prace i zbiórka pieniędzy
Wykonanie ołtarza z wszystkimi elementami to praca kilku osób. Drewnianą konstrukcję przygotowuje Tadeusz Jarzębak, stolarz z Piwnicznej, snycerkę – rodzina artystów, Kotarbów, również z Piwnicznej. Tabernakulum do ołtarza zostało pozyskane z Bochum.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się