Święci na czas epidemii

Przypominamy naszym czytelnikom kolejną grupę orędowników - świętych, błogosławionych i kandydatów na ołtarze, pochodzących i związanych ze Śląskiem.

Święci na czas epidemii   Kard. August Hlond - fotografia ze zbiorów siostrzenicy p. Małgorzaty Herok. Henryk Przondziono /Foto Gość

Czcigodny Sługa Boży kard. August Hlond (1881-1948)

Był pierwszym biskupem i organizatorem diecezji katowickiej tworzącej się na śląskich ziemiach po plebiscycie. Odebrał staranne wykształcenie u salezjan w Turynie.

Co ciekawe, kiedy postanowił, że w przyszłości chce być księdzem doszło to wypadku – pozornie nieznaczącego. Młody Gustlik chciał wyręczyć ojca podczas pracy w sieczkarni i za głęboko włożył rękę do maszyny, która uszkodziła mu palec. Felczer chciał mu go obciąć, ale to zdyskwalifikowałoby go w staraniach o przyjęcie do seminarium. Zszyta rana nie chciała się goić, zaczęła gnić i była obawa, że wda się gangrena. Z ręką na temblaku młody Hlond poszedł na pielgrzymkę do Piekar Śląskich. Powoli zaczął wracać do zdrowia. Po latach o wypadku przypominało tylko lekkie zniekształcenie kciuka.

Kard. Hlond był z dzisiejszego punktu widzenia tytanem pracy i bacznym obserwatorem zmieniającej się rzeczywistości. Z jego inicjatywy powstały m.in. „Gość Niedzielny”, Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej, czy Katolicka Agencja Prasowa.

Modlitwa o beatyfikację sługi Bożego kard. Hlonda

Boże, nasz Ojcze, dziękuję Ci za to, że dałeś naszej Ojczyźnie Kardynała Augusta Hlonda, Biskupa i Prymasa Polski, wielkiego i żarliwego czciciela Niepokalanej Dziewicy, Matki Twojego Syna i naszej Matki, oraz że uczyniłeś go troskliwym ojcem i opiekunem Polonii Zagranicznej. Racz wzbudzić i w moim sercu gorącą miłość ku Tobie i synowską cześć ku Maryi Wspomożycielce Wiernych, a dla wsławienia Twojego Imienia racz mi udzielić za wstawiennictwem Kardynała Augusta łaski ..........................., o którą pokornie proszę.

Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu.

Na następnej stronie ks. Franciszek Blachniki

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..