Nowy numer 47/2020 Archiwum

Bp Jan Kopiec: Jeżeli apelujemy o pozostawanie w domach, jeżeli nawet zdecydowaliśmy się na zdyspensowanie od Mszy św., to bądźmy konsekwentni

Pierwsza w kwarantannie Msza św. bez udziału wiernych, transmitowana z gliwickiej katedry. Biskup diecezji wyjaśnił swoją odrębną decyzję, zapewniając, że nie jest ona wystąpieniem przeciw jedności Episkopatu.

Przede wszystkim z głęboką pokorą stańmy przed majestatem Pana, który kieruje naszymi losami, i przyjmijmy to wszystko, co dla nas zostało przygotowane, dla naszego wzrostu i naszej dojrzałości – powiedział biskup gliwicki Jan Kopiec w katedrze.

W kazaniu biskup wyjaśnił, dlaczego zawiesił możliwość uczestniczenia wiernych w Eucharystii, podkreślając znaczenie konsekwencji w działaniu.

– W tym kontekście moja decyzja (...) nie jest wystąpieniem przeciw jedności Episkopatu czy praktyk w innych diecezjach. Stanowi jednak, w moim głębokim przekonaniu, komentarz do tego wiodącego zamysłu – jeżeli apelujemy o pozostawanie w domach, jeżeli nawet zdecydowaliśmy się na zdyspensowanie od Mszy św., to bądźmy konsekwentni i nie narażajmy naszych braci i sióstr na grożące niebezpieczeństwa. I proszę bardzo gorąco nie traktować mojego zamysłu jako zamykania się na korzystanie ze źródeł łaski nadprzyrodzonej. Może tylko w taki sposób uda nam się uczciwiej spojrzeć na wartość każdego życia, które w obecnej sytuacji jest realnie zagrożone. Może docenimy rolę postawy pokornej, szczerze wykazującej naszą odpowiedzialność za wszystkich bliźnich, zwłaszcza starszych, chorych, w pierwszym rzędzie narażonych na uderzenie choroby. Może też pomoże nam właściwie o sobie samych myśleć w wymiarze przynależności do wielkiej wspólnoty – powiedział biskup gliwicki.

Kazanie bp. Jana Kopca:

Kazanie także na str. 2.

Eucharystię zakończyło odśpiewanie suplikacji przed Najświętszym Sakramentem z rozważaniami i modlitwą biskupa.

Msza św. sprawowana była bez udziału wiernych w intencji całej diecezji gliwickiej, a zwłaszcza tych, których obecna pandemia dotyka, oraz w intencjach powierzonych kapłanom, którzy koncelebrowali Eucharystię.

O pierwszej mszy bez wiernych: Jan Kopiec, biskup diecezji gliwickiej
tvimperium

Treść kazania na str. 2.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama