Nowy numer 37/2021 Archiwum

Prestiżowa nagroda dla prof. Adama Maciejewskiego

Wybitny specjalista chirurgii onkologicznej i rekonstrukcyjnej z Instytutu Onkologii w Gliwicach otrzymał nagrodę Godina.

Amerykańskie Stowarzyszenie Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej (ASRM) przyznało prof. Adamowi Maciejewskiemu nagrodę za najlepszą operację 2019 roku. Gremium wybrało polskiego specjalistę spośród kilkuset zgłoszonych kandydatów. Wyróżnienie to jest też docenieniem całego dorobku zawodowego prof. Maciejewskiego - pierwszego lekarza z Polski, który otrzymał nagrodę Godina. Jej patron to "ojciec" chirurgii rekonstrukcyjnej.

Prof. Maciejewski, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej w Instytucie Onkologii w Gliwicach, został doceniony za przeprowadzoną w ubiegłym roku operację 6-letniego Tymka. Chłopiec, mając 13 miesięcy, połknął granulki do udrażniania rur, w efekcie czego nastąpiła u niego martwica m.in. tchawicy, gardła i przełyku.

Zespół gliwickiego szpitala przeprowadził u niego operację rekonstrukcji narządów szyi, z jednoczasowym przeszczepem szpiku. Był to pierwszy tego typu zabieg wykonany na świecie.

- To ogromny zaszczyt i przyjemność być wyróżnionym przez grono chirurgów rekonstrukcyjnych, mikronaczyniowych towarzystwa, którego zjazd właśnie się odbywa - powiedział w rozmowie z TVN24 prof. Maciejewski. - Ta nagroda pozwoli mi być ambasadorem przez kolejny rok tego towarzystwa i odwiedzać najbardziej prestiżowe ośrodki na świecie - dodał.

W 2015 roku prof. Adam Maciejewski wykonał także pierwszy na świecie złożony przeszczep narządów szyi u 37-letniego mężczyzny, za który trzy lata temu otrzymał "Medycznego Oscara". Wcześniej doceniono przeszczep twarzy ze wskazań życiowych, wykonany przez jego zespół u 33-letniego pacjenta po wypadku w pracy, również pionierski w skali międzynarodowej .

Pisaliśmy o tym:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama