Nowy numer 44/2020 Archiwum

J. Gowin: Ta uczelnia ma przemyślaną koncepcję, jak wpływać na rozwój polskiej gospodarki

Wicepremier Jarosław Gowin był gościem nadzwyczajnego posiedzenia Senatu Politechniki Śląskiej.

Jego wizyta związana była z otrzymaniem przez Politechnikę Śląską statusu uczelni badawczej, co zostało ogłoszone 30 października. Wtedy poznaliśmy wyniki pierwszego konkursu w programie "Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza", którego celem było ich wyłonienie.

Spośród uprawnionych do startu w konkursie 20 najlepszych uczelni w Polsce międzynarodowy zespół ekspertów wyłonił 10, które w latach 2020-2026 będą otrzymywać subwencję zwiększoną o 10 proc. W przypadku gliwickiej uczelni jest to 35 mln zł rocznie.

J. Gowin: Ta uczelnia ma przemyślaną koncepcję, jak wpływać na rozwój polskiej gospodarki   Nadzwyczajne posiedzenie Senatu uczelni w Centrum Edukacyjno-Kongresowym.

- To wielkie wyróżnienie, ale także ogromna szansa rozwoju. Status laureata tego konkursu wiąże się przede wszystkim ze zwiększeniem finansowania, które może być przeznaczone na programy projakościowe - powiedział podczas konferencji prasowej prof. Arkadiusz Mężyk, rektor PŚ. - To także inny algorytm podziału subwencji, ukierunkowany bardziej na efekty działalności badawczej, ale także na doskonałość w zakresie kształcenia, na współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym oraz umiędzynarodowienie uczelni we wszystkich obszarach - zauważył.

Wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego J. Gowin podkreślił, że to wspaniała wiadomość dla całego śląskiego środowiska akademickiego, ale też ogromne wyzwanie dla uczelni. - Właśnie ta dziesiątka w światowych rankingach ma podjąć rywalizację z czołowymi uczelniami, na razie Europy, ale z czasem świata - stwierdził.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama