Wicepremier Jarosław Gowin był gościem nadzwyczajnego posiedzenia Senatu Politechniki Śląskiej.
Podkreślił, że konkurs miał transparentny, ekspercki charakter i przebiegał w kilku etapach. - Politechnika Śląska wypadła naprawdę znakomicie, i to na każdym z etapów. Bardzo wysoko oceniono wniosek, potem prezentację przedstawioną przez rektora, wreszcie statut jako dokument, który rzeczywiście wyraża wolę zmian i doskonalenia się. Eksperci zwrócili uwagę na znakomity plan współpracy z biznesem. Politechnika Śląska spośród wszystkich polskich uczelni wyróżnia się bardzo przemyślaną koncepcją tego, jak wpływać na rozwój polskiej gospodarki. Bardzo wysoko eksperci ocenili też pomysł na szkoły doktorskie. Doktoranci będą kształceni we współpracy z instytutami badawczymi i innymi polskimi uczelniami. Ta koncepcja, bardzo interdyscyplinarna, nowoczesna, znalazła uznanie w oczach wybitnych uczonych - powiedział.
Po 7 latach nastąpi ocena tego, w jaki sposób uczelnie wywiązały się z podjętych zobowiązań. Wtedy dwie z tej dziesiątki odpadną, a w ich miejsce wejdą dwie nowe.
Rektor gliwickiej uczelni przypomniał, że jednym z kluczowych elementów konkursowych było zdefiniowanie priorytetowych obszarów badawczych. W przypadku PŚ były to: onkologia obliczeniowa i spersonalizowana medycyna; sztuczna inteligencja i przetwarzanie danych; materiały przyszłości; inteligentne miasta, mobilność przyszłości; automatyzacja procesów i Przemysł 4.0 oraz ochrona klimatu i środowiska, nowoczesna energetyka.
Tego dnia przed konferencją pasową uczelnia podpisała z przedstawicielami 14 firm porozumienie na temat powołania konsorcjum, którego celem jest utworzenie dwusemestralnych studiów podyplomowych o nazwie pełnomocnik ds. czystości technicznej.