Nowy numer 25/2021 Archiwum

Co w numerze? #47

Przed uroczystością Wszystkich Świętych przypominamy tragiczne losy dzieci zamordowanych w szpitalu psychiatrycznym w Lublińcu w czasie II wojny światowej. Przyglądamy się też powyborczemu krajobrazowi w naszym regionie.

Najnowszy numer "Gościa Gliwickiego" otwiera relacja z poświęcenia kościoła w Łagiewnikach Wielkich koło Lublińca. Parafia św. Jana Chrzciciela jest jedną z najmniejszych w diecezji gliwickiej. Uroczystość przypadła w jubileusz 50-lecia świątyni.

Byliśmy również na spotkaniu z ks. Markiem Gancarczykiem, byłym redaktorem naczelnym GN, które odbyło się w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej w Gliwicach, oraz na wernisażu wystawy "Legendarne Sutuhali?" w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.

Ponadto prezentujemy mapę wybranych posłów i senatorów w naszym regionie, a także zaglądamy do nowego albumu pt. "Ziemia Tarnogórska [w obiektywie]".

Głównym tematem numeru - przed zbliżającą się uroczystością Wszystkich Świętych - jest tragiczna historia kilkuset dzieci zamordowanych w szpitalu psychiatrycznym w Lublińcu w czasie II wojny światowej. To ofiary makabrycznej "kuracji", za pomocą której naziści pod osłoną wojennej zawieruchy wprowadzali swój plan likwidacji słabszych jednostek.

O bestialskich czynach "psychiatrów", którzy nigdy nie odpowiedzieli za swoje zbrodnie, wymownie świadczy krzyż nad mogiłą zamordowanych dzieci oraz ujawniane w latach 60. i później szczątkowe, makabryczne świadectwa kilku pacjentów, którzy przeżyli zabójczą "kurację".

Nowy numer "Gościa Gliwickiego" na 27 października jest już dostępny w wydaniu papierowym i elektronicznym (nie zapomnij o wybraniu z listy dodatku gliwickiego).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama