Wyniki wyborów w naszym regionie. Kto został posłem, a kto senatorem?

Znamy podział mandatów w okręgach wyborczych na terenie diecezji gliwickiej.

W wyborach do Sejmu miejscowości z obszaru diecezji gliwickiej rozdzielone były pomiędzy trzy okręgi - 28, 29 i 30.

We wszystkich - podobnie jak w całym kraju - zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość, lecz - inaczej niż w przypadku całościowych wyników - na Śląsku Konfederacja Wolność i Niepodległość cieszyła się większym poparciem niż konglomerat Polskiego Stronnictwa Ludowego i Kukiz'15.

Ślązacy wykazali się też jedną z najwyższych frekwencji - do urn poszło 62,25 proc. uprawnionych do głosowania.

Poniżej publikujemy nazwiska nowych posłów i senatorów, którzy w poszczególnych okręgach uzyskali mandaty.

Okręg nr 28: m.in. powiat lubliniecki:

W tym okręgu z list Prawa i Sprawiedliwości, które uzyskało 44,28 proc. głosów, do Sejmu dostali się: Szymon Giżyński, Lidia Burzyńska, Mariusz Trepka i Andrzej Gawron.

Oprócz nich mandaty uzyskali też Izabela Leszczyna i Andrzej Szewiński, którzy startowali w barwach Koalicji Obywatelskiej (22,63 proc.), oraz Zdzisław Wolski z Sojuszu Lewicy Demokratycznej (15,59 proc).

Okręg nr 29: Bytom, Gliwice, Zabrze, powiaty gliwicki i tarnogórski:

Tutaj walka o dziewięć mandatów była bardziej zacięta i wyrównana. Po cztery mandaty przypadły Prawu i Sprawiedliwości (37,75 proc. poparcia) i Koalicji Obywatelskiej (32,61 proc.)

Z list PiS-u do Sejmu dostali się: Bożena Borys-Szopa, Wojciech Szarama, Jarosław Gonciarz oraz Barbara Dziuk. Spośród kandydatów KO wybrani zostali: Marta Golbik, Krystyna Szumilas, Tomasz Głogowski i Tomasz Olichwer.

Ostatni mandat przypadł Wandzie Nowickiej z SLD (13,38 proc.).

Okręg nr 30: m.in. gminy Kuźnia Raciborska i Nędza:

Tutaj do podziału również było dziewięć mandatów, z czego pięć przypadło kandydatom Prawa i Sprawiedliwości, które uzyskało tu wysokie poparcie 48,28 proc. Są to: Bolesław Piecha, Michał Woś, Adam Gawęda, Grzegorz Matusiak i Teresa Glenc.

Z list Koalicji Obywatelskiej (27,71  proc.) do Sejmu dostali się: Marek Krząkała, Krzysztof Gadowski i Gabriela Lenartowicz.

Posłem nowej kadencji został też Maciej Kopiec z SLD (9,68 proc.).

Senat:

W wyborach do drugiej izby parlamentu nasz teren był nieco bardziej rozdrobniony.

Mieszkańcy powiatu lublinieckiego w okręgu częstochowskim spośród czterech kandydatów wybrali Ryszarda Majera z PiS (48,26 proc. głosów).

Gliwiczanie oraz mieszkańcy powiatów gliwickiego i tarnogórskiego wybrali na senatora dotychczasowego prezydenta Gliwic Zygmunta Frankiewicza (KO), który uzyskał 61,09 proc. głosów.

Kandydatka KO Halina Bieda z poparciem 57,19 proc. została wybrana również w Bytomiu i Zabrzu.

Z kolei mieszkańcy powiatu raciborskiego wybrali na senatora kandydatkę PiS Ewę Gawędę, która uzyskała mandat z wynikiem 54,05 proc.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..