Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Zasady prewencji. Dokument jest dostępny w Internecie

1 września w diecezji gliwickiej i archidiecezji katowickiej wchodzą w życie zasady ochrony dzieci, młodzieży, osób niepełnosprawnych i bezradnych przed wykorzystaniem seksualnym.

Do stworzenia takiego dokumentu zobowiązały się wszystkie diecezje w Polsce; diecezja gliwicka opracowała go wspólnie z archidiecezją katowicką.

Do zapoznania się z treścią dokumentu pt. „Świadomość – Zapobieganie – Reagowanie” zobligowani są wszyscy księża i katecheci, osoby duchowne, świeckie i konsekrowane, zatrudnione w podmiotach kościelnych, bądź uczestniczące (np. jako wolontariusze i animatorzy) w dziełach przez nie prowadzonych. Zostaną one poproszone o podpisanie odpowiedniej deklaracji respektowania zasad. Natomiast wszyscy wierni diecezji zaproszeni są do jego lektury.

„Musimy się uczyć głębokiego współczucia wobec ofiar. Takiego, które każe płakać wraz z nimi, ale też wraz z nimi się gniewać: »to się nie powinno było wydarzyć!«. »To się nie może wydarzyć więcej!«” – napisali we wstępie bp Jan Kopiec i abp Wiktor Skworc. Przyznali w nim także, że doszło do zaniedbań, a najmniejsi spośród naszych braci i sióstr nie zawsze „byli pośród nas, w Kościele, bezpieczni”. Znalazły się w nim także słowa przeprosin za brak czujności i prośba o włączenie się wszystkich wiernych w ochronę.

W związku z wprowadzeniem zasad w diecezji gliwickiej będą sukcesywnie prowadzone szkolenia, które w pierwszej kolejności obejmą księży i katechetów, a później – wedle trwającego rozeznania potrzeb – także inne osoby i grupy. 

Pełna treść dokumentu dostępna jest TUTAJ.

Na ten temat także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy