GN 42/2019 Archiwum

Cel: zobaczyć Boże Ciało, piękne kościoły i żywą wiarę Polaków

O Kościele bez Boga, nienawistnej "tolerancji" i prześladowaniach za wiarę w Szwecji opowiadają młodzi katolicy z Helsingborga, którzy przyjechali na tydzień do swoich rówieśników ze Świerklańca.

Pobyt szwedzkiej młodzieży w Świerklańcu można śledzić na stronie parafii na Facebooku. Tymczasem gospodarze w kolejne wakacje planują już rewizytę w Szwecji.

- Wszyscy byliśmy w szoku, kiedy podczas ostatniego odpustu parafialnego nasz proboszcz ogłosił, że będzie wymiana młodzieży między Polską i Szwecją. Później spotykaliśmy się, zbieraliśmy osoby i planowaliśmy wyjazdy - wspomina Marta z oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Świerklańcu, które w głównej mierze organizowało pobyt gości ze Skandynawii.

- Pierwszego dnia trochę się bałam, bo był strach, żeby przełamać barierę językową z tymi, z którymi komunikujemy się tylko po angielsku. Ale wieczorem poszliśmy na spacer i na lody do parku, więc chyba te lody przełamały pierwsze lody - śmieje się.

Przy pożegnaniu Carl raz jeszcze wnikliwie dopytywał, gdzie ukaże się rozmowa z nim. - W Szwecji też mamy jedną katolicką gazetę - rzucił na koniec pełen optymizmu. - I wiesz co? Coś się rusza. Naprawdę czuję, że coś dobrego zaczyna się u nas dziać...


Więcej o pobycie młodzieży ze Szwecji w Świerklańcu oraz o byciu katolikiem w ateistycznym kraju przeczytasz w "Gościu Gliwickim" nr 26 na 30 czerwca.

Cel: zobaczyć Boże Ciało, piękne kościoły i żywą wiarę Polaków   Młodzież ze Szwecji i Polski przy ognisku w parku w Świerklańcu. Szymon Zmarlicki /Foto Gość
« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • ji
  18.06.2019 19:58
  Ale rowery niech jednak w Polsce dobrze przypną.
 • Alexy Neudorf
  18.06.2019 20:10
  W Szwecji żyje około 9 mln ludzi w tym 90 tysięcy katolickich Polaków dlaczego z nich zaledwie 8 tysięcy uczestniczy w kościelnym życiu. Z własnej obserwacji w Niemczech wiem że zdecydowana większość dla poprawy swoich finansów zrzeka się wiary a zaledwie 20 do 25 % uczestniczy we mszach w polskich misjach katolickich bo prawdziwi polscy katolicy są na niby wierzącymi tylko na odwiedzinach w Polsce (bo co by powiedzieli znajomi). Nim zacznie się wylewać hejt na Szwedów lepiej popatrzeć na ateizm polskich katolików i uzmysłowić sobie jaką to silną wiarę sami posiadają.
  doceń 4
 • jan
  18.06.2019 21:05
  Z 4000 parafii przyjechali do Polski aby zobaczyć Boże Ciało - moja parafia liczy około 1000 wiernych i nikt nie jeździ po świecie aby oglądać procesje , tylko w nich uczestniczy u siebie.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama