Nowy numer 13/2024 Archiwum

Cel: zobaczyć Boże Ciało, piękne kościoły i żywą wiarę Polaków

O Kościele bez Boga, nienawistnej "tolerancji" i prześladowaniach za wiarę w Szwecji opowiadają młodzi katolicy z Helsingborga, którzy przyjechali na tydzień do swoich rówieśników ze Świerklańca.

Pomysł wizyty jest wynikiem przyjaźni jeszcze z czasów seminarium w Nysie ks. Grzegorza Jańskiego, proboszcza parafii św. Klemensa w Helsingborgu, z ks. Rafałem Szotem, proboszczem parafii Chrystusa Króla w Świerklańcu.

Wcześniej były już plany, żeby grupa ze Szwecji przyjechała do Świerklańca na Dni w Diecezji przed ŚDM w Krakowie, jednak wtedy okazało się to niemożliwe. Wizyta doszła do skutku w tym tygodniu.

W trakcie pobytu w Polsce 11 młodych ze Szwecji mieszka w domach parafian i wraz z polskimi rówieśnikami zwiedza m.in. Jasną Górę, Piekary Śląskie, tarnogórskie zabytki UNESCO, Kraków i Łagiewniki, Wieliczkę, Wadowice, Oświęcim czy Jurę Krakowsko-Częstochowską.

Najważniejszym momentem pobytu będzie jednak uroczystość Bożego Ciała i procesja eucharystyczna.

Cel: zobaczyć Boże Ciało, piękne kościoły i żywą wiarę Polaków   Ks. Grzegorz Jański (w czapce z daszkiem), pochodzący z diecezji opolskiej proboszcz parafii św. Klemensa w Helsingborgu, w zabawie z młodzieżą przy ognisku. Szymon Zmarlicki /Foto Gość

- Oprócz samego poznania Polski i polskiej kultury chodzi też o to, żeby pokazać tej młodzieży żywszą wspólnotę wierzących, bo w Szwecji to jest zaledwie miniaturka Kościoła, a także piękne świątynie, których tam nie mamy, ponieważ protestantyzm zabrał stare katolickie kościoły. Nasze świątynie wyglądają przy nich jak małe chatki - zauważa ks. Jański.

- Ale to nie są osoby, które nie wiedzą, w co wierzą. Są świadome swojej tożsamości chrześcijańskiej i katolickiej - dopowiada ks. Szot.

Szwedzi są jednym z najbardziej ateistycznych społeczeństw w Europie. Według mniej lub bardziej oficjalnych statystyk, około dwie trzecie populacji należy do luterańskiego Kościoła Szwecji. Ale w praktyce również dwie trzecie ludności (lub - wg niektórych badań - nawet 83 proc.!) to ateiści lub agnostycy.

Katolicy stanowią zaledwie dwa procent. Jedyna w Helsingborgu katolicka parafia św. Klemensa, gdzie pracują polscy księża, liczy tylko 4000 wiernych, choć z ponad 100 tys. mieszkańców jest to jedno z większych miast w kraju. Zresztą większość parafian i tak stanowią Polacy.

Czytaj dalej na kolejnej stronie.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy