Nowy numer 42/2019 Archiwum

Sesja nt. etyki otworzyła konferencję kardiologiczną w Zabrzu

W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu odbyła się sesja etyczna inaugurująca konferencję kardiologiczną.

To międzynarodowe spotkanie naukowe specjalistów w dziedzinie kardiologii potrwa do 7 czerwca.

- Jesteśmy otwarci na zapoznawanie się z nowymi problemami, które pomimo postępu tej tzw. nowoczesnej medycyny pojawiają się i stwarzają nowe kwestie wymagające rozwiązania, o których jeszcze kilkanaście lat temu nie myśleliśmy - powiedział na rozpoczęcie prof. Marian Zembala, który 26 lat temu razem z prof. Zbigniewem Religą zorganizował w Zabrzu pierwszą w kraju Międzynarodową Konferencję Kariologiczną.

Tegoroczne spotkanie zainaugurowała sesja etyczna „Bliżej w stronę chorego…”. W wystąpieniach dominowało przekonanie, że należy ściślej połączyć kardiologię z medycyną paliatywną.

Sesja nt. etyki otworzyła konferencję kardiologiczną w Zabrzu   Inauguracja konferencji w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Mira Fiutak /Foto Gość

Dr n. med. Piotr Sobański, kardiolog i specjalista medycyny paliatywnej, ordynator oddziału Centrum Opieki Paliatywnej w szpitalu w Schwyz (Szwajcaria), mówił o kompleksowej opiece nad chorym. Zauważył, że opieka paliatywna nie jest dodatkiem do leczenia, ale zasadnicza jego częścią.

Europejskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej definiuje ją dzisiaj inaczej niż w poprzednich dziesięcioleciach, kiedy dotyczyła osób zbliżających się do śmierci. Obecnie mowa jest o chorobach, które nie poddają się całkowicie leczeniu.

Co oznacza, że ciągle jest ono możliwe i ma znaczenie. - Jednak pomimo tego u pacjentów kardiologicznych utrzymują się dolegliwości i to jest wskazaniem do opieki paliatywnej, która może zaczynać się bardzo wcześnie. Jej wprowadzenie nie oznacza rezygnacji z leczenia, wręcz przeciwnie - wprowadza, a przynajmniej powinna wprowadzać, nowe cele w tym leczeniu - powiedział dr Sobański.

- Chodzi o uwzględnienie innych dolegliwości niż te związane z układem krążenia. Zakres opieki poszerzony jest o zaspokojenie potrzeb socjalnych, duchowych, psychicznych i emocjonalnych. Z jakości życia czyni się równie ważny cel leczenia jak pozostałe - wyjaśniał.- Podsumowując, ani ryzyko śmierci, ani progresja choroby, ani inne wskaźniki prognostyczne nie mówią nic o potrzebach w zakresie opieki paliatywnej chorego.

Podkreślił, że schyłek życia to nie jest faza umierania pacjenta, jak to intuicyjnie rozumiemy. - To okres życia człowieka, kiedy optymalne leczenie przyczynowe nie jest w stanie wygrać z postępem choroby. I najczęściej mierzy się je w skali miesięcy i lat, a nie godzin czy dni - stwierdził.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

  • Stanisław_Miłosz
    06.06.2019 02:22
    A o wu-ha-owej "śmierci mózgu" ani słowa? Dalej będą pobierać organy od potencjalnie żyjących "dawców"?
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL