Nowy numer 42/2019 Archiwum

Barbórka w środku lata

Koncert na 100 pyrlików, pokaz współczesnej mody śląskiej i inscenizacja z postaciami hrabiego Redena i innych świadków odkrycia złóż srebronośnych.

Barbórka w środku lata - to wydarzenie nawiązujące do starej tradycji organizowanych od końca XVIII wieku Bergfestów, czyli świąt górniczych. Odbywa się w pierwszą rocznicę wpisania tarnogórskich podziemi na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przez dwa dni, 14 i 15 lipca, zaplanowano szereg imprez, głównie na tarnogórskim rynku.

W niedzielę o 14.00 w parku Kunszt, czyli w miejscu, gdzie pod koniec XVIII wieku odkryto złoża rud srebronośnych, odbędzie się uroczystość nawiązująca do odbywających się tam przez ponad 120 lat tych górniczych świąt. Wkrótce po tym odkryciu założono Królewską Kopalnię Fryderyk oraz uruchomiono pierwszą w regionie maszynę parową. W inscenizacji pojawią się w strojach z epoki m.in. postacie hrabiego Redena, Henitza i wielu innych osób zasłużonych dla miasta.

O ubiegłorocznych obchodach można przeczytać TUTAJ.

Barbórka w środku lata   Spotkanie w parku Kunszt przed rokiem Mira Fiutak /Foto Gość Na rynku pod tarnogórskim ratuszem zaplanowany został „Koncert na 100 pyrlików” w wykonaniu Kamiliańskiej Parafialnej Orkiestry Dętej. Będzie można usłyszeć m. in. „Tarnogórski Dzwoneczek”, utwór poświęcony miejscowemu górnictwu, napisany na początku XIX wieku przez Rudolfa Carnalla, dyrektora tutejszej szkoły górniczej. Każdy będzie mógł dołączyć do orkiestry, pod warunkiem, że przyniesie ze sobą - w nawiązaniu do górniczo-kolejarskiej tradycji miasta - pyrlik lub młotek, żeby zagrać nimi na szynie kolejowej.

Podobnie podczas finałowego koncertu zespołu Pogodno do wspólnego występu, który może stać się ciekawym happeningiem, zaproszeni są uczestnicy imprezy, a muzycy proszeni są o zabranie ze sobą instrumentów.

W programie „Barbórki w środku lata” znalazł się też m.in. pokaz współczesnej mody śląskiej, ludowa potańcówka, na której będzie można nauczyć się starych śląskich tańców ludowych, a także warsztaty plecenia wianków, ceramiczne, kowalskie, witrażowe, malarskie, malowanie porcelany, zajęcia poświęcone śląskim legendom i wykonywanie górniczych czapek oraz wiele imprez towarzyszących.

Szczegółowy program dostępny na: www.tarnowskiegory.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL