GN 41/2019 Archiwum

Jubileusz bp. Jana Kopca

Msza św. w jego intencji rozpocznie się w katedrze opolskiej w piątek 2 lutego. Przed 25. laty odprawił tam pierwszą Mszę św. jako biskup.

Do wspólnej modlitwy za obchodzącego 25. rocznicę przyjęcia sakry biskupiej biskupa Jana Kopca zachęca wiernych biskup opolski.

W piątek 2 lutego o godz. 18.30 w katedrze opolskiej będzie celebrowana Eucharystia z bp. Janem Kopcem z okazji 25. rocznicy pierwszej Mszy św. odprawionej w Opolu po jego sakrze biskupiej w Watykanie.

Oficjalne obchody jubileuszowe odbyły się już 6 stycznia w katedrze gliwickiej, bo dokładnie 25 lat wcześniej, 6 stycznia 1993 r., sakry biskupiej w bazylice watykańskiej udzielił jubilatowi Jan Paweł II. Został wówczas biskupem pomocniczym diecezji opolskiej.

Jubilat urodził się 18 grudnia 1947 r. w Zabrzu. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk pierwszego biskupa opolskiego Franciszka Jopa 30 kwietnia 1972 r. w katedrze opolskiej.

6 stycznia 1993 r. został biskupem pomocniczym diecezji opolskiej a 29 grudnia 2011 r. decyzją papieża Benedykta XVI został mianowany drugim w historii biskupem gliwickim. Uroczysty ingres do gliwickiej katedry odbył się 28 stycznia 2012 r.

Bp Jan Kopiec jest profesorem doktorem habilitowanym nauk teologicznych w zakresie historii Kościoła. W 2000 r. uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 2008 - profesora zwyczajnego.

Był m.in. wykładowcą w seminarium duchownym w Nysie (od 1982), w Diecezjalnym Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Opolu - filia Wydziału Teologicznego KUL (od 1986) oraz w Misyjnym Wyższym Seminarium Duchownym Księży Werbistów w Nysie (1985–1993) a później na Wydziale Teologicznym utworzonego w 1994 r. Uniwersytetu Opolskiego.

Był też, razem ze śp. Teresą Sienkiewicz-Miś, współtwórcą „Gościa Opolskiego” i jego redaktorem do czasu nominacji biskupiej.

O jubileuszowych obchodach w Gliwicach można poczytać tutaj: http://gliwice.gosc.pl/doc/4411657.Ze-znakiem-krzyza

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL