• facebook
 • rss
 • Ze znakiem krzyża

  Klaudia Cwołek Klaudia Cwołek

  dodane 06.01.2018 14:59

  "Wspiera Cię i oświetla na drodze biskupiego posługiwania Krzyż Chrystusa - nadzieja nasza" - napisał papież Franciszek w liście do biskupa gliwickiego, odczytanym dziś w katedrze.

  Biskup Jan Kopiec wraz z biskupem opolskim, biskupami diecezji gliwickiej, księżmi, osobami konsekrowanymi i świeckimi świętował srebrny jubileusz przyjęcia sakry biskupiej. Dokładnie 25 lat temu, 6 stycznia 1993 r., w bazylice watykańskiej udzielił mu jej Jan Paweł II.

  We wstępie do Eucharystii, sprawowanej w gliwickiej katedrze, kanclerz gliwickiej kurii ks. Sebastian Wiśniewski odczytał życzenia papieża Franciszka dla jubilata. Ojciec Święty przypomina w nich drogę jego powołania aż do przyjęcia sakry i podjęcia posługi biskupa, najpierw w diecezji opolskiej, a potem – gliwickiej. „Z racji Twojego jubileuszu, Drogi Bracie, wypraszamy u Pana wiele radości i Ciebie oraz lud Tobie powierzony zawierzamy wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny, która jest Matką Kościoła i wzorem wszystkich cnót, a także nawzajem prosimy o modlitwę dla pełnienia naszego Urzędu Piotrowego” – napisał Franciszek w liście.

  Homilię podczas Mszy św. w intencji jubilata wygłosił biskup opolski Andrzej Czaja. Przedstawił w niej diagnozę kontekstu religijno-społecznego, w jakim obecnie głoszona jest Ewangelia w Polsce, i – nawiązując do wezwania biskupiego jubilata – rozważał znaczenie krzyża Chrystusowego jako znaku miłości, który jest naszą nadzieją. (Więcej TUTAJ).

  Biskup nominat Andrzej Iwanecki składa życzenia srebrnemu jubilatowi   Biskup nominat Andrzej Iwanecki składa życzenia srebrnemu jubilatowi Szymon Zmarlicki /Foto Gość

  Na zakończenie Mszy św. życzenia w imieniu całej diecezji złożył biskup nominat Andrzej Iwanecki, a później głos zabrał jubilat.

  – To jest ważny moment, żeby umieć stanąć w pełnej prawdzie o sobie. I – z racji pięknego jubileuszu, za który jestem Bogu wdzięczny – jednak także mieć całkowitą świadomość, że nie zawsze stać pod krzyżem jest łatwo i jeszcze wiązać to z nadzieją – mówił bp Jan Kopiec. – Ale myślę, że dzięki postawie wiary, którą w sobie trzeba kształtować, trzeba ciągle o nią zabiegać, możemy unieść to, co w odpowiedzialności się mieści.

  Biskup gliwicki Jan Kopiec urodził się 18 grudnia 1947 r. w Zabrzu. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk pierwszego biskupa opolskiego Franciszka Jopa 30 kwietnia 1972 roku w katedrze opolskiej. Sakrę biskupią otrzymał 6 stycznia 1993 r. w bazylice watykańskiej z rąk Jana Pawła II, zostając biskupem pomocniczym diecezji opolskiej. Decyzją papieża Benedykta XVI 29 grudnia 2011 r. został mianowany drugim w historii biskupem gliwickim.

  Uroczysty ingres do katedry w Gliwicach odbył się 28 stycznia 2012 roku. Biskup Jan Kopiec jest profesorem doktorem habilitowanym nauk teologicznych w zakresie historii Kościoła. W 2000 r. uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 2008 – profesora zwyczajnego. Jego zawołaniem biskupim jest „Crux Christi – spes nostra” – „Krzyż Chrystusa – naszą nadzieją”.


  Zobacz fotorelację z uroczystości w GALERII ZDJĘĆ.

  Biskupi z Gliwic i Opola sprawują uroczystą Eucharystię w katedrze   Biskupi z Gliwic i Opola sprawują uroczystą Eucharystię w katedrze Szymon Zmarlicki /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół