Perły naszego dziedzictwa przejdź do galerii

10 zabytkowych obiektów trafiło dziś na listę Pomników Historii.

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda, podnosząc do ranki Pomników Historii tych 10 zabytków, pokreślił rangę tego odznaczenia. - Właściwie każdy z tych obiektów jest elementem bezcennym, każdy z tych obiektów niesie w sobie wielką historię, w jakimś sensie jest perłą i myśli technicznej i architektury - mówił.

Pomnikiem Historii została świdnicka katedra. 100 lat temu Max Sdralek, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, powiedział, że tylko jeden kościół na Dolnym Śląsku zasługuje na miano biskupiego.

I od 13 lat wszystko, co się w nim dzieje, nabiera niezwykłego znaczenia dla ponad 600 tys. katolików z Dolnego Śląska. Jego wyjątkowością zachwycają się nie tylko lokalni turyści, ale również zagraniczni goście jak np. Dalajlama.

Gotycka architektura świdnickiej katedry w połączeniu z barokowym wnętrzem (więcej) nie są jednak znane szerszej publiczności.

Od lat brakuje pieniędzy na gruntowną renowację świątyni, a dotacje pozwalały jedynie na przeprowadzanie, drobnych, doraźnych remontów.

Dziś wszystko może się zmienić. Wpisanie kościoła pw. św. św. Stanisława i Wacława na listę Pomników Historii pomoże w pozyskiwaniu konkretnych funduszy na ratowanie dziedzictwa historii. Gdy świątynia odzyska dawny blask, z pewnością przyciągnie rzesze turystów, chcących poznać tą wyjątkową świątynię.

Podobnych miejsc jest w całej Polsce dużo więcej, stąd pomysł na tą prezydencką formę ochrony zabytków. Jak dotąd na liście znajdowało się 60 obiektów, a dziś dołączyło kolejne 10.

Poza wspomnianą już świdnicką katedrą, na listę wpisano również docenione przez UNESCO drewniane kościoły ewangelicko-augsburskie, zwane Kościołami Pokoju: pw.Trójcy św. w Świdnicy i pw. Ducha św. w Jaworze, ponad tysiącletni romański zespół opactwa Benedyktynów w Tyńcu, również pobenedyktyński zespół klasztorny na Świętym Krzyżu wraz z przedchrześcijańskimi obwałowaniami kamiennymi na Łysej Górze.

Ponadto docenione zostały: radiostacja w Gliwicach z najwyższym na świecie drewnianym masztem nadawczym; średniowieczny kościół pw. Nawiedzenia NMP w Klępsku z wystrojem malarskim ze 117 obrazami; żelazny łańcuchowy most wiszący na rzece Mała Panew w Ozimku; barokowe założenie rezydencjonalno-urbanistyczne w Rydzynie i ufundowany w 1179 r. zespół opactwa Cystersów w Wąchocku.

Czytaj również:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..