• facebook
 • rss
 • Radiostacja do renowacji

  Wioletta Klytta

  dodane 09.08.2013 10:32

  Najwyższa na świecie konstrukcja drewniana w Gliwicach wymaga konserwacji.

  Od 1 sierpnia trwają prace remontowe na wieży Radiostacji w Gliwicach. Miejsce, gdzie w 1939 roku Niemcy przeprowadzili słynną prowokację gliwicką, jest jednyą z najwybitniejszych drewnianych konstrukcji nie tylko śląskiej, ale i światowej architektury. Poprzednie prace modernizacyjne, przeprowadzone w 2009 roku, nadały temu zabytkowi przede wszystkim funkcje rekreacyjne i turystyczne. Wyeksponowany wówczas maszt Radiostacji, powstały w latach trzydziestych XX wieku, który dziś jest symbolem miasta. Wykonana w całości z drewna konstrukcja wymaga w tym roku gruntownego zabezpieczenia impregnatem, gdyż modrzewiowe belki nie są już odpowiednio chronione.

  - Ostatnia konserwacja wieży miała miejsce 7 lat temu, więc stan całej powłoki ochronnej masztu wymagał poprawy. Kolejne tego typu prace będą wykonywane za 5-10 lat, w zależności od wytrzymałości impregnatu – stwierdza kierownik robót, Maciej Pyzik.

  Prace konserwacyjne wykonuje firma „Domton” Andrzej Wnuk z Żernicy, która wygrała przetarg. Obecnie jej pracownicy przygotowują teren wokół Radiostacji Gliwickiej i zabezpieczają go przed zanieczyszczeniem środkiem chemicznym. Z tego powodu teren rekreacyjny wokół obiektu jest tymczasowo niedostępny dla zwiedzających. Zapewniony jest natomiast dostęp do Muzeum Historii Radia i Sztuki Mediów, przy ul. Tarnogórskiej.

  - Zakończenie prac impregnacyjnych na 111-metrowej konstrukcji planowane jest na październik. Wszystko zależy od pogody. W czasie silnego deszczu i porywistych wiatrów nie będzie możliwe wejście na wieżę – mówi jeden z robotników.

  Konieczne jest również zabezpieczenie betonowych fundamentów budowli, ponieważ drewniane elementy nóg są narażone na intensywne zawilgocenia. W związku z tym, zakończenie całego remontu wokół unikalnego na skalę światową zabytku, przewiduje się na koniec listopada.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół