Najwyższa na świecie konstrukcja drewniana w Gliwicach wymaga konserwacji.
Od 1 sierpnia trwają prace remontowe na wieży Radiostacji w Gliwicach. Miejsce, gdzie w 1939 roku Niemcy przeprowadzili słynną prowokację gliwicką, jest jednyą z najwybitniejszych drewnianych konstrukcji nie tylko śląskiej, ale i światowej architektury. Poprzednie prace modernizacyjne, przeprowadzone w 2009 roku, nadały temu zabytkowi przede wszystkim funkcje rekreacyjne i turystyczne. Wyeksponowany wówczas maszt Radiostacji, powstały w latach trzydziestych XX wieku, który dziś jest symbolem miasta. Wykonana w całości z drewna konstrukcja wymaga w tym roku gruntownego zabezpieczenia impregnatem, gdyż modrzewiowe belki nie są już odpowiednio chronione.
- Ostatnia konserwacja wieży miała miejsce 7 lat temu, więc stan całej powłoki ochronnej masztu wymagał poprawy. Kolejne tego typu prace będą wykonywane za 5-10 lat, w zależności od wytrzymałości impregnatu – stwierdza kierownik robót, Maciej Pyzik.
Prace konserwacyjne wykonuje firma „Domton” Andrzej Wnuk z Żernicy, która wygrała przetarg. Obecnie jej pracownicy przygotowują teren wokół Radiostacji Gliwickiej i zabezpieczają go przed zanieczyszczeniem środkiem chemicznym. Z tego powodu teren rekreacyjny wokół obiektu jest tymczasowo niedostępny dla zwiedzających. Zapewniony jest natomiast dostęp do Muzeum Historii Radia i Sztuki Mediów, przy ul. Tarnogórskiej.
- Zakończenie prac impregnacyjnych na 111-metrowej konstrukcji planowane jest na październik. Wszystko zależy od pogody. W czasie silnego deszczu i porywistych wiatrów nie będzie możliwe wejście na wieżę – mówi jeden z robotników.
Konieczne jest również zabezpieczenie betonowych fundamentów budowli, ponieważ drewniane elementy nóg są narażone na intensywne zawilgocenia. W związku z tym, zakończenie całego remontu wokół unikalnego na skalę światową zabytku, przewiduje się na koniec listopada.