W Zabrzu otwarto kolejną atrakcję na Szlaku Zabytków Techniki. Uroczyste przecięcie wstęgi odbyło się nie nożyczkami, ale... kombajnem!
Park 12C Sztolni Królowej Luiza tworzą tzw. park maszyn górniczych oraz rozbudowana strefa naziemna, gdzie w ciekawy sposób można poznać zagadnienia związane z żywiołami ziemskimi, technikami wydobywania węgla i energią w przyrodzie. Obiekt został utworzony w dawnych wyrobiskach kopalni "Królowa Luiza", gdzie działał już skansen, ale teraz zyskał on nowe, bardzo nowoczesne rozwiązania.
– Dziś Śląsk pięknie się rozwija, dziś Śląsk ma wiele odsłon, ale jedną z nich jest na pewno trasa turystyczna, poprzemysłowa. To przestrzeń, do której możemy zapraszać gości, nie tylko z naszego regionu i nie tylko gości z naszego kraju – mówiła podczas otwarcia Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. Obecny na uroczystości marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa podkreślił znaczenie decyzji, które doprowadziły do stworzenia w regionie Szlaku Zabytków Techniki, w skład którego wchodzi także nowy park.
Do przecięcia wstęgi użyto... kombajnu Klaudia Cwołek /Foto Gość – Nasz region poprzez swoją przeszłość buduje swoją przyszłość i to jest właśnie to miejsce, gdzie w sposób nowoczesny, naprawdę z XXI wieku, tworzymy niby muzea, ale to już nie są muzea, to są rzeczy, które ciągle żyją i w różny sposób się przenikają. Tu można się uczyć, tu można się bawić, tu można spędzać wolny czas – mówił.
Głównym zamysłem parku jest interakcja, aktywna nauka, a także wypoczynek i rozrywka. Ta część sztolni (otwarcie całości przewidziano w przyszłym roku) powstała przede wszystkim z myślą o rodzinach z dziećmi oraz zorganizowanych grupach szkolnych.
Pod ziemią można zapoznać się z prezentacją górnictwa z lat 70. XX wieku w różnych strefach tematycznych. Zrobiono to przy pomocy multimediów i działających maszyn górniczych. Atrakcją jest m.in. przejazd kolejką szynową typu karlik.
Dla najmłodszych przygotowano podziemno-naziemną BajtelGrubę, czyli zabawkową minikopalnię z ruchomymi urządzeniami obsługiwanymi przez dzieci. Dzięki temu mogą one wcielić się w zawód górnika i skorzystać z interaktywnych "maszyn". Wśród ciekawostek są śruba Archimedesa, słoneczna zapalniczka, system zapór wodnych i wodospadów, pompa wodna i spory labirynt.
Tuż obok Parku 12C, przy współpracy z Fundacją Techniki Wojskowej - Mała Armia "Grupa Śląsk", powstaje Park Techniki Wojskowej, w którym będzie można podziwiać interesujące eksponaty wojskowe. Jego otwarcie przewidziano do końca czerwca.
Pierwsi turyści odwiedzą Park 12 C już jutro podczas "Industriady" – Święta Szlaku Zabytków Techniki. Odtąd będzie on dostępny do zwiedzania codziennie od 8.00 do 20.00. Cena biletu obejmuje wszystkie atrakcje.
Czytaj także: Park u Królowej Luizy.