W sobotę w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu odbyła się XXIV Gala Laurów Umiejętności i Kompetencji przyznawanych przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach.
Wszyscy laureaci na XXIV Gali Laurów Umiejętności i Kompetencji w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu Szymon Zmarlicki /Foto Gość Złotymi Laurami zostali docenieni m.in. b. minister sprawiedliwości Borys Budka oraz prezydenci: Katowic - Marcin Krupa, Opola - Arkadiusz Wiśniewski i Sosnowca - Arkadiusz Chęciński.
Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej Tadeusz Donocik podkreślał we wprowadzeniu do gali, że Laury są formą podziękowania, że „wskazują autorytety”, „wskazują ludzi sukcesu” w różnych dziedzinach, osoby, które szukają dialogu.
- Czy Polacy potrzebują dzisiaj autorytetów takich jak Jan Paweł II, Tadeusz Mazowiecki, Jerzy Buzek, prof. Bartoszewski, Jan Jeziorański, ks. prof. Mieczysław Krąpiec, obecni na tej uroczystości arcybiskupi i biskupi? - pytał Tadeusz Donocik. - Jak dzisiaj wyglądałaby bez nich Polska? Jak wyglądałby Śląsk, gdyby nie liczna grupa tych postaci? - zastanawiał się, kilkukrotnie, podkreślając, że "najważniejszy jest człowiek".
- Nasz kraj to swoiste dzieło niedokończone, wymagające dalszej budowy. Moje szczęście, że dzisiaj jestem wśród budowniczych, którzy wznoszą własną wieżę, przynoszą własnoręcznie zrobione cegły i kładą je na placu budowy o nazwie Rzeczpospolita Polska - przypomniał słowa Janusza Lewandowskiego.
Prezes RIG odwołał się też do przypadających w tym roku ważnych rocznic i wydarzeń - 1050-lecia chrztu Polski, 50-lecia podpisania orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich czy Światowych Dni Młodzieży i Roku Miłosierdzia. - Jaką Polskę chcemy pokazać Ojcu Świętemu Franciszkowi i setkom tysięcy młodych ludzi z całego świata? Jakie przykłady dajemy naszej młodzieży? Czy nie powinniśmy rozpocząć prawdziwych rekolekcji poprzedzających te wydarzenia refleksją nad samym sobą? - sugerował.
Koncert "Genesis Classic" dedykowany laureatom wykonał Ray Wilson. Były wokalista Genesis zaśpiewał znane utwory tego zespołu we własnych aranżacjach Szymon Zmarlicki /Foto Gość Laury są przyznawane od 1992 roku. Wtedy działacze samorządu gospodarczego, skupieni w Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach, wystąpili z inicjatywą nagradzania ludzi nieprzeciętnych, wyróżniających się firm, organizacji i instytucji, które aktywnie i skutecznie włączyły się w proces tworzenia gospodarki rynkowej. Nagrody przyznawane są w regionach tworzących przed reformą administracyjną woj. śląskie, opolskie, częstochowskie i bielskie. Dotąd wręczono ponad tysiąc wyróżnień.
W poprzednich latach Diamentowymi Laurami uhonorowani zostali m.in. papież Jan Paweł II, prezydenci Lech Wałęsa, Bronisław Komorowski i Vaclav Havel, sekretarz generalny NATO Javier Solana, szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, kard. Stanisław Dziwisz, Jan Nowak-Jeziorański, profesorowie: Bronisław Geremek, Zbigniew Brzeziński, Władysław Bartoszewski i Leszek Balcerowicz, a także wybitny kompozytor i dyrygent Krzysztof Penderecki.