W sobotę w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu odbyła się XXIV Gala Laurów Umiejętności i Kompetencji przyznawanych przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach.
Ks. prof. Michał Heller jest pierwszym polskim laureatem Nagrody Templetona przyznawanej za przełamywanie granic pomiędzy nauką a religią Szymon Zmarlicki /Foto Gość W tym roku laurami uhonorowano ponad 70 osób reprezentujących środowiska medyczne, artystyczne, naukowe, badawcze, dyplomatyczne, a także byłych i obecnych parlamentarzystów oraz samorządowców.
Kapituła podjęła również decyzję o przyznaniu Nagrody Specjalnej Orła Piastów Śląskich b. wicepremierowi i ministrowi gospodarki Januszowi Steinhoffowi w 25-lecie odrodzonego samorządu gospodarczego, "w uznaniu całokształtu pracy pro publico bono oraz na rzecz rozwoju gospodarczego regionu i Polski".
Kryształowy Laur z Diamentem kapituła przyznała ks. prof. Michałowi Hellerowi - filozofowi, fizykowi, kosmologowi i teologowi, pierwszemu polskiemu zdobywcy Nagrody Templetona, a także fundatorowi i dyrektorowi Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie. Otrzymał go m.in. za "pokonywanie barier pomiędzy nauką a religią", "rozsławianie dorobku polskiej nauki w świecie".
- Gdy o tym myślę, dochodzę do wniosku, że umiejętność i kompetencja zależą ode mnie, bo to ja muszę włożyć pewną ilość pracy, by zdobyć kwantum umiejętności i stać się kompetentny w jakiejś dziedzinie. Ale to przypomina mi też o własnych ograniczeniach, bo gdy wyjdę poza to, w czym jestem kompetentny, to staję się niekompetentny. Wtedy jest problem z racjonalnością - mówił ks. prof. Michał Heller po odebraniu wyróżnienia.
Kryształowymi Laurami uhonorowano prof. Bogusława Maciejewskiego - wieloletniego dyrektora oddziału Centrum Onkologii w Gliwicach oraz prof. Aleksandra R. Sieronia - konsultanta krajowego w dziedzinie angiologii. Laur otrzymali też naczelny dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa w latach 2001-2015 prof. Józef Dubiński, dyrektor Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich dr hab. n. med. Bogdan Koczy, i dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu Tadeusz Serafin.
Mała córka prof. Adama Maciejewskiego zachwyciła publiczność, gdy odebrała w jego imieniu statuetkę i powiedziała, że jest "dumna z tatusia" Szymon Zmarlicki /Foto Gość Prof. Bogusław Maciejewski w krótkim przemówieniu zwrócił uwagę, że gliwicka placówka wciąż jest tylko oddziałem Centrum Onkologii w Warszawie. Z tego powodu musi płacić niebagatelne sumy w ramach "dokładania się" do długów stołecznej centrali. - Śląsk zasługuje na własny, śląski Instytut Onkologii - apelował do obecnych na sali parlamentarzystów i samorządowców.
Wśród nagrodzonych Platynowym Laurem w kategorii "pro publico bono" znaleźli się m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich w latach 2010-2015 Irena Lipowicz oraz b. wojewoda śląski Piotr Litwa. Platynowy Laur przyznano też prof. Adamowi Maciejewskiemu z Centrum Onkologii w Gliwicach (kategoria "talent - praca i charakter"), m.in. za przeprowadzenie "operacji przeszczepienia twarzy".
Ponieważ chirurg przebywał na sympozjum w USA, podziękował za wyróżnienie w wyświetlonym nagraniu, a statuetkę w jego imieniu odebrała kilkuletnia córka Julia. - Jestem z tatusia bardzo dumna! - powiedziała pewnie do mikrofonu, czym zachwyciła publiczność.