Czerwcowe wybory 1989 r. wspominali w Tarnowskich Górach naukowcy i bezpośredni uczestnicy zaangażowani w te wydarzenia.
5 czerwca, w muzeum w Tarnowskich Górach, zorganizowana została sesja naukowa z udziałem pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej katowickiego IPN. O funkcjonowaniu opozycji w województwie katowickim w ostatnim czasie przed wyborami, w latach 1988–1989, mówił dr Jarosław Neja. Przypomniał, że po 1980 roku związek zawodowy „Solidarność” w bardzo krótkim czasie był silny i liczebnie, i jakościowo.
Jego słabością w województwie śląskim było to, że był mocno rozczłonkowany, dochodząc aż do pięciu niezależnych i często konkurujących ze sobą ośrodków. – Pomimo to w oparciu o jego struktury rozwijało się wiele inicjatyw społecznych i kulturalnych. A im bliżej stanu wojennego, ten karnawał „Solidarności” tych inicjatyw przynosił coraz więcej – zauważył prelegent, wspominając nie tylko te bardziej znane, ale również zawiązujące się wśród młodzieży i w szkołach. – O ile wcześniej to rozczłonkowanie opozycji hamowało rozwój, o tyle, paradoksalnie, w momencie stanu wojennego i represji z nim związanych pomogło, bo utrudniało inwigilację tego środowiska – stwierdził Jarosław Neja.
Samą kampanię wyborczą prowadzoną w województwie katowickim i okoliczności wyborów przypomniał dr Adam Dziuba. Omówił podstawowe zasady ordynacji i ich przebieg, mając na uwadze obecność młodszej części uczestników spotkania, czyli uczniów. Natomiast pamiętający te wydarzenia z własnego zaangażowania sami dopowiadali szczegóły z sali. Była okazja do przypomnienia sobie znanych sprzed 25 lat plakatów kandydatów opozycji na zdjęciach z Lechem Wałęsą i symbolami przywracanej wolności.