Nowy numer 42/2020 Archiwum

Był wyraźny podział: oni i my

Czerwcowe wybory 1989 r. wspominali w Tarnowskich Górach naukowcy i bezpośredni uczestnicy zaangażowani w te wydarzenia.

Prelegent zestawił sposoby kampanii prowadzonej przez obóz władzy i komitet obywatelski „Solidarność”. – Kampania opozycji przeprowadzona została w sposób nowoczesny, zgodnie z zachodnimi zasadami – zauważył Adam Dziuba. Przypomniał, że towarzyszyły jej takie wydarzenia, jak na przykład koncert Yvesa Montanda czy konferansjerka prowadzona przez Fedorowicza. Podkreślił też rolę Kościoła w docieraniu do środowisk wiejskich.

Na zakończenie spotkania w panelu dyskusyjnym, poprowadzonym przez Andrzeja Sznajdera, wzięli udział członkowie ówczesnych obwodowych komisji wyborczych i zasiadający w nich mężowie zaufania. Podkreślali oni, że nastroje społeczne i panująca euforia w tamtym czasie były takie, że nie mieli wątpliwości co do wyników wyborów. c Poprowadzona kampania była ważna, ale nastawienie ludzi, którzy po raz pierwszy mogli zagłosować zgodnie z przekonaniem swojego serca, było przesądzające. Tam był wyraźny podział: oni i my - wspominali.

Dzień wcześniej, dokładnie w rocznicę wyborów – 4 czerwca, w sali sesyjnej tarnogórskiego ratusza odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej. Była też projekcja filmu „Ucieczka z kina Wolność" i koncert na rynku.

Obchody 25. rocznicy wyborów czerwcowych w 1989 r. zorganizowane zostały przez tarnogórski Urząd Miejski, katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum w Tarnowskich Górach i terenową sekcję NSZZ "Solidarność" powiatu tarnogórskiego.


 

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama