• facebook
 • rss
 • Wakacje to dopiero początek

  Klaudia Cwołek Klaudia Cwołek

  dodane 12.05.2017 20:00

  Ks. Tadeusz Górny, moderator diakonii liturgicznej Ruchu Światło-Życie diecezji gliwickiej, mówi o rekolekcjach oazowych, pracy w ciągu roku i możliwości rozwoju.

  Klaudia Cwołek: Na czym polegają rekolekcje oazowe dla dzieci i młodzieży?

  Ks. Tadeusz Górny: Rekolekcje oazowe dzielą się na kilka etapów formacyjnych, z których każdy ma swoją specyfikę. Rekolekcje dla dzieci ze szkoły podstawowej i dla młodzieży gimnazjalnej mają na celu ogólną formację ludzką, która przygotowuje do ewangelizacji. Można ją streścić w trzech słowach: „Ja – Ty – My”. Natomiast rekolekcje dla młodzieży, tzw. Oaza Nowego Życia, zostały przez ks. Franciszka Blachnickiego pomyślane jako rekolekcje ewangelizacyjne i powtórny katechumenat, czyli czas głębszego poznawania wiary chrześcijańskiej, by móc ją bardziej świadomie wybrać. Ks. Franciszek, tworząc ten program, inspirował się świeżo wydanymi wtedy „Obrzędami chrześcijańskiego wtajemniczenia dorosłych”. Dlatego też I stopień ONŻ ma za zadanie przede wszystkim ewangelizację, naukę modlitwy i doprowadzenie do osobistego spotkania z Jezusem.

  Stopień II, poprzez zgłębianie tajemnicy liturgii, prowadzi do doświadczenia wyjścia z niewoli grzechu. Po nim, w czasie formacji rocznej w parafii, następuje najważniejszy punkt, czyli odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. A później przewidziane jest wprowadzenie w życie Kościoła, które dokonuje się zasadniczo na III stopniu oazy wakacyjnej. Jej program jest poświęcony tajemnicy Kościoła i obecności Maryi w Kościele. Wtedy uczestnicy poznają nie tylko Ruch Światło–Życie, ale zgodnie z myślą ks. Blachnickiego, także inne ruchy i wspólnoty w Kościele, gdzie mogą znaleźć swoje miejsce, powołanie i gdzie powinni się zaangażować. Czyli pierwsze dwa lata formacji są po to, żeby czerpać z nich bardziej dla siebie, natomiast później chodzi raczej o aktywne włączenie się w życie Kościoła.

  Cały wywiad w Gościu Gliwickim na 14 maja br. i w e-wydaniu.

  Terminy oaz letnich, organizowanych przez Ruch Światło-Życie diecezji gliwickiej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół