• facebook
 • rss
 • Jedność w czasach rozbicia

  Klaudia Cwołek Klaudia Cwołek

  dodane 25.03.2017 16:31

  - Chcielibyśmy bardzo, żeby jakość życia tu, w tej naszej małej ojczyźnie, na tej naszej ojcowiźnie się polepszała - mówił w katedrze gliwickiej abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki.

  Swoje wystąpienie podczas Eucharystii w 25. rocznicę ustanowienia diecezji gliwickiej rozpoczął od przypomnienia środy 25 marca 1992 roku, gdy w katowickiej archikatedrze odczytana została bulla Jana Pawła II „Totus Tuus Poloniae Populus”. Na jej mocy powstała nowa metropolia katowicka, w skład której weszły diecezja opolska, nowo powstała diecezja gliwicka i archidiecezja katowicka.

  – Dzisiaj dziękujemy za tamto wydarzenie. Ale tu, w katedrze gliwickiej pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła, dziękujemy przede wszystkim za 25-lecie tej diecezji, tego Kościoła diecezjalnego – mówił abp Wiktor Skworc. Przypomniał, że w uroczystości w katedrze gliwickiej uczestniczyli wtedy nieobecni dziś abp Damian Zimoń z Katowic i abp Alfons Nossol z Opola, którzy duchowo łączą się z uczestnikami dzisiejszych obchodów i przekazali pozdrowienia.

  Abp Wiktor Skworc podkreślił dwa wymiary tego dziękczynienia, „jakby dwa refreny do wypowiedzenia i zauważenia”, czyli wdzięczność Bogu i ludziom. Mówił m.in. o wkładzie pasterzy Kościoła gliwickiego, ale także o budowaniu metropolitalnej tożsamości.

  – Współpracujemy, występujemy razem w ważnych sprawach kościelnych, ewangelizacyjnych, ale i społecznych. Współpracują nasze kurie diecezjalne i kuria metropolitalna. Współpracujemy w przestrzeni troski o rodziny, o przygotowanie do małżeństwa. Możemy wymieniać te przestrzenie, które są naszą wspólną troską, a także przestrzenią naszej współpracy – mówił.

  – Srebrny jubileusz to troszkę stanięcie na progu: popatrzenie w przeszłość, ale i popatrzenie ku przyszłości – mówił metropolita katowicki. Pogratulował decyzji otwarcia synodu, dzieląc się swoim doświadczeniem zakończenia podobnego dzieła w archidiecezji katowickiej. – Myślę, że do złotego jubileuszu diecezji gliwickiej wystarczy czasu, żeby uchwały pierwszego synodu diecezji zrealizować – powiedział.

  Wspomniał też o uchwalonej niedawno ustawie metropolitalnej. – To jest pewna regulacja prawna, która umożliwi na Górnym Śląsku budowanie dobra wspólnego. Staramy się o to dobro wspólne, współpracując z samorządami. Wszystkie diecezje metropolii górnośląskiej to czynią – podkreślił. Zadeklarował równocześnie gotowość do tworzenia samorządowej metropolii od strony ducha, wartości i dobra wspólnego, żeby służyć mieszkańcom Górnego Śląska. – Chcielibyśmy bardzo, żeby jakość życia tu, w tej naszej małej ojczyźnie, na tej naszej ojcowiźnie się polepszała. Żebyśmy w tej dobie atomizacji i rozbicia jednak budowali jedność. To jest fundamentalne zadanie Kościoła: budowanie ludzkiej wspólnoty i prowadzenie jej śladami Ewangelii do Boga – zauważył.

  Przyszłość diecezji gliwickiej i dzieło synodalne abp Wiktor Skworc powierzył Duchowi Świętemu, wspólnemu patronowi metropolii św. Jackowi i wstawiennictwu Matki Bożej Pokornej, czczonej w Rudach.

  Czytaj także:

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół