- Zachęcamy się wzajemnie do podejmowania wysiłku wypracowania naszej świadomości jedności Kościoła diecezjalnego gliwickiego - mówił dziś w katedrze bp Jan Kopiec.
Eucharystia w 25. rocznicę ustanowienia diecezji gliwickiej i na rozpoczęcie pierwszego synodu rozpoczęła się od procesji z Centrum im. Jana Pawła II do kościoła katedralnego, gdzie sprawowana była Eucharystia pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca. Obecni byli także wszyscy trzej biskupi gliwiccy: bp Jan Kopiec, bp senior Jan Wieczorek i bp senior Gerard Kusz. Z Opola przyjechali bp ordynariusz Andrzej Czaja, bp Rudolf Pierskała i bp Paweł Stobrawa, a z Katowic bp Marek Szkudło i bp Adam Wodarczyk.
W homilii bp Jan Kopiec przypomniał historię Kościoła na Śląsku, podkreślając jego szczególne znaczenie w posłudze dla miejscowej ludności oraz reorganizacji struktury kościelnej, dokonanej w 1992 roku przez papieża Jana Pawła II.
Nawiązywał w niej także do odczytanego fragmentu Ewangelii o Zwiastowaniu. - W centrum staje dzisiaj bardzo ważna zapowiedź i bardzo ważne umocnienie: "Nie bój się Maryjo, znalazłaś łaskę u Pana" - mówił w rozważaniu. - Przyzwyczajeni jesteśmy do wykonywania bardzo wielu naszych zadań i to już od pokoleń, od wieków. Mamy wytyczony rytm zajęć, tworzymy sobie odpowiednie ramy naszego życia społecznego, politycznego, kulturowego, duchowego. Ale są pewne momenty w dziejach, w których następuje objawienie jakiegoś nadzwyczajnego przynaglenia, jakiegoś bardzo ważnego przesłania, z którym musimy iść dalej, wzmocnieni, ubogaceni, bardziej odważni, by osiągać jeszcze więcej niż dotychczas. To udziela się w dzisiejszym święcie - mówił.
Zachęcał równocześnie, by wzorem Maryi pokonywać lęk. - My wszyscy żyjemy na tym świecie różnego rodzaju obawami, trwogami, nie zawsze do końca spełnionymi naszymi nadziejami. Ale trzeba nam iść i trzeba nam ciągle wypatrywać tych możliwości, by jeszcze bardziej chcieć w świecie być współpracownikiem naszego Pana i Stwórcy, dzięki któremu życie na tej ziemi będzie bardziej znośne, bardziej ludzkie i prowadzące nas do ostatecznego celu - tłumaczył.
Biskup Jan Kopiec na tle obrazu śś. Piotra i Pawła, patronów diecezji gliwickiej Szymon Zmarlicki /Foto Gość Nawiązując bezpośrednio do jubileuszu bp Jan Kopiec przypomniał i dziękował w imieniu całego Kościoła lokalnego za wkład pierwszych pasterzy: bp Jana Wieczorka i biskupa pomocniczego Gerarda Kusza, którzy tworzyli „podwaliny instytucjonalne nowej diecezji, naszego wspólnego domu wiary i kreślili rysujące się zadania na miarę potrzeb nowych czasów”. Zauważył przy tym, że zadań także teraz nie brakuje.
- Budowa jednego Kościoła diecezjalnego gliwickiego - że to nie jest łatwe wszyscy wiemy, dlatego dzisiaj uroczyście chcemy to sobie na nowo uświadomić. Podejmujemy również cierpliwie budowanie więzi metropolitalnej, której znakiem jest obecny także tutaj, dzisiaj, w katedrze gliwickiej, ksiądz arcybiskup z biskupem opolskim - mówił dalej w homilii. Ten aspekt podkreślał w swoim wystąpieniu na zakończenie Mszy św. także abp Wiktor Skworc [Więcej TUTAJ].
Obaj biskupi wskazali także na znaczenie otwartego dziś I Synodu Diecezji Gliwickiej. Dekret o jego otwarciu uroczyście w katedrze odczytał ks. Sebastian Wiśniewski, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Gliwicach. Pierwsze obrady z zaprzysiężeniem uczestników synodu odbyły się później w auli Centrum Edukacyjnego im. Jana Pawła II [Relacja z otwarcia synodu TUTAJ].
Abp Wiktor Skworc i bp Andrzej Czaja udzielają Komunii wiernym Szymon Zmarlicki /Foto Gość
Czytaj także: