• facebook
 • rss
 • Z opactwa do zamku

  sz

  dodane 14.08.2014 11:00

  W 331. rocznicę wizyty Jana III Sobieskiego na ziemi raciborskiej ochotnicy odtworzą historyczny pochód. To, co dawne, połączy się ze współczesnością.

  Obecność króla Sobieskiego na Śląsku bardzo żywo wspominana jest w miejscowościach, które odwiedził – dla ówczesnych mieszkańców przyjazd władcy był czymś absolutnie niesamowitym. Właśnie tędy w sierpniu 1683 roku podążał pod Wiedeń, gdzie w bitwie z armią Imperium Osmańskiego odniósł epokowe zwycięstwo, uzyskując tytuł fidei defensor – obrońcy wiary. W zeszłym roku przypominały o tym liczne obchody jubileuszowe, a grupa zapaleńców pod hasłem „Victoria in Unitate” (Zwycięstwo w jedności) przemierzyła nawet całą trasę ponad 500-kilometrowego przemarszu wojsk z Krakowa na podwiedeńskie wzgórze Kahlenberg. Tym razem między dwiema największymi atrakcjami turystycznymi ziemi raciborskiej przejdzie upamiętniający przemarsz.

  24 sierpnia o 8.30 z opactwa cysterskiego w Rudach wyruszy rekreacyjno-sportowy orszak. W pochodzie weźmie udział kilkudziesięciu jeźdźców, pojadą też bryczki i wozy. Tyle historycznie, bo za nimi posnuje się kilkuset rowerzystów. Przez teren Lasów Państwowych i rezerwatu Łężczak około 13.00 dotrą do zamku piastowskiego w Raciborzu, na dziedzińcu którego już od 10.00 dzieci będą mogły wziąć udział w grze terenowej lub porozmawiać z grupą rekonstrukcyjną. Natomiast od 13.00 biesiada z królem Janem III Sobieskim i Marysieńką. W programie koncert zespołu JoKa, jarmark, dobre jedzenie i mnóstwo ciekawych zabaw. Na dziedzińcu zostanie ustawiony stół biesiadny, przy którym zasiądą król Jan i Marysieńka. Każdy będzie mógł zjeść posiłek wspólnie z królewską parą.

  Termin zgłaszania uczestników mija 18 sierpnia o 15.00. Zapisy prowadzi Agencja Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości. Każdy z uczestników przemarszu otrzyma pamiątkowy certyfikat. Patronat nad imprezą sprawuje bp Jan Kopiec oraz starosta raciborski Adam Hajduk.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół