Gościnnie u Matki

Klaudia Cwołek

publikacja 16.08.2023 12:21

Suma odpustowa i Nieszpory, ale także piknik na polanie, zwiedzanie, spacery, dobra kuchnia i towarzyskie spotkania – Rudy w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny od rana do wieczora tętniły życiem.

Gościnnie u Matki Abp Wiktor Skworc z rodziną z rudzkiej parafii, która składała dary ofiarne podczas Mszy świętej. Klaudia Cwołek /Foto Gość

Msza święta tradycyjnie sprawowana była na dziedzińcu Starego Opactwa z udziałem biskupów metropolii górnośląskiej.  Ale w tym roku obchody odpustu połączone były z jubileuszem 25. rocznicy rozpoczęcia odbudowy Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego.

Uczestników Eucharystii przywitał bp Andrzej Iwanecki, przekazując pozdrowienia od nieobecnego z powodu choroby biskupa gliwickiego Sławomira Odera, który po raz pierwszy miał wziąć udział w obchodach odpustowych, stan zdrowia jednak mu na to nie pozwolił.

 – Przybywamy do naszej Matki, dlatego wyrażam radość z obecności każdej i każdego z was. I wszystkich bez wyjątku tym powitaniem pragnę otoczyć. Chcemy przedstawiać Maryi nasze intencje i sprawy, ufni w Jej orędownictwo u Boga. Wspólnie pomodlimy się dzisiaj w intencji pasterzy naszej metropolii, którzy przeżywają w tym roku swoje rocznice i jubileusze – mówił bp Andrzej Iwanecki. Wymienił m.in. 75. rocznicę urodzin abp. Wiktora Skworca, 50. rocznicę jego święceń kapłańskich i 25.rocznicę przyjęcia sakry biskupiej; złoty jubileusz kapłaństwa i 20.rocznicę sakry biskupa pomocniczego seniora diecezji opolskiej Pawła Stobrawy; 65.rocznicę świeceń kapłańskich biskupa gliwickiego seniora Jana Wieczorka i 30. rocznicę sakry biskupa gliwickiego  seniora Jana Kopca. Wśród intencji podał także budowniczych i dobrodziejów opactwa w Rudach.

Gościnnie u Matki   Bp Andrzej Iwanecki, ks. Jan Rosiek, dyrektor pocysterskiego ośrodka (po lewej), i ks. Sebastian Śliwiński, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Rudach.

Od 2012 roku rudzki odpust Wniebowzięcia NMP organizowany jest jako wydarzenie metropolitalne, łączące archidiecezję katowicką, diecezję opolską i diecezję gliwicką.

Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił abp senior archidiecezji katowickiej Wiktor Skworc, podkreślając znacznie tej więzi. Mówił także o przymiotach Maryi, wiele uwagi poświęcił kwestii pokoju i nadziei.

Kazanie abp. Wiktora Skworca:

Po poświęceniu kwiatów i ziół oraz końcowym błogosławieństwie przed ustawionym obok ołtarza obrazem, którego oryginał znajduje się w bazylice, miało miejsce odnowienie zawierzenia Matce Bożej Pokornej. Odczytał je biskup senior Paweł Stobrawa.

Oprawę muzyczną liturgii przygotowały połączone chóry, zrzeszone w Śląskim Związku Chórów i Orkiestr pod dyrekcją prof. Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody i Górnicza Orkiestra Dęta KWK „Sośnica” pod dyrekcja Agnieszki Wajgel. Przy organach zasiadał Bogda Stępień, organista katedry gliwickiej. Po Mszy świętej w ich wykonaniu można było jeszcze wysłuchać krótkiego koncertu ku czci Matki Bożej Pokornej.  

Po południu w bazylice rudzkiej odbyły się uroczyste Nieszpory Maryjne, którym przewodniczył bp Andrzej Iwanecki. W rozważaniu nawiązał do postaci błogosławionego prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, który w Stoczku Warmińskim 8 grudnia 1953 roku, podczas uwięzienia w ciężkich warunkach, przed obrazem Świętej Rodziny dokonał aktu zawierzenia swojego życia Najświętszej Maryi Pannie. Po 25 latach tak wspominał to wydarzenie: „W Stoczku na Warmii zrozumiałem znaczenie Matki Najświętszej w Kościele polskim jako siły jednoczącej, siły w imię której można poruszyć Polaków i zmobilizować ich dla każdej wielkiej i słusznej sprawy. Wtedy to oddałem się Matce Najświętszej w Jej macierzyńską niewolę…. Na początku tak zwanej klęski trzeba zawsze postawić na Maryję.”

-  I my dzisiaj, tutaj, w tym domu naszej Matki uczymy się Jej drogi życia, uczymy się za przykładem błogosławionego Prymasa Tysiąclecia oddawać swoje życie w niewolę Maryi. To najlepsze, co nas może spotkać. Może i my przeżywamy w naszym życiu jakieś klęski,  niepowodzenia, może czasami czujemy się przegrani. Wtedy przypominajmy sobie słowa: „Na początku tak zwanej klęski trzeba zawsze postawić na Maryję.” – zachęcał.

Kazanie bp. Andrzeja Iwaneckiego: 

Czytaj także: