Bp Andrzej Iwanecki do rodzin: "Należy przywrócić autorytet rodzicom, nauczycielom i pasterzom"

Szymon Zmarlicki Szymon Zmarlicki

publikacja 15.06.2019 15:59

Rodziny z diecezji gliwickiej spotkały się w Rudach u Matki Bożej Pokornej.

Bp Andrzej Iwanecki do rodzin: "Należy przywrócić autorytet rodzicom, nauczycielom i pasterzom" Do bazyliki przyjechali m.in. rodzice z małymi dziećmi. Szymon Zmarlicki /Foto Gość

Dokładnie 20 lat temu, 15 czerwca 1999 r., około pół miliona wiernych czekało na Jana Pawła II na gliwickim lotnisku. Tego dnia nie doczekali się jednak jego przyjazdu, choć zostały odprawione nieszpory, a nuncjusz apostolski w Polsce odczytał przygotowane na tę okazję przemówienie papieża.

Zobacz również: Papieski serwis specjalny

W rocznicę tamtych wydarzeń rodziny z diecezji gliwickiej pielgrzymowały do sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach. Wśród zgromadzonych byli także szafarze ze swoimi rodzinami oraz wielu duszpasterzy. W pielgrzymce brało również udział kilkoro dzieci pierwszokomunijnych z parafii Matki Boskiej Bolesnej w Rybniku.

Bp Andrzej Iwanecki do rodzin: "Należy przywrócić autorytet rodzicom, nauczycielom i pasterzom"   Procesja z darami do ołtarza. Szymon Zmarlicki /Foto Gość

- Tutaj, w domu Matki, wszyscy przypominamy sobie o wartości rodziny - tej własnej, w której się urodziliśmy, wzrastaliśmy, a także tej rodziny, którą później założyliśmy poprzez przymierze małżeńskie w otwartości na dar życia, na rodzicielstwo, macierzyństwo i ojcostwo - mówił w kazaniu bp Andrzej Iwanecki, który przewodniczył Eucharystii.

- Przypominamy sobie również o wartości rodziny, którą jest Kościół, wciąż rodzący swoje dzieci do życia wiecznego - dodał.

- Należy przywrócić właściwe znaczenie i miejsce autorytetom w naszym życiu - rodzicom, nauczycielom i pasterzom Kościoła. I w końcu trzeba przywrócić należne miejsce Bogu w życiu każdego z nas - zaznaczył.

Zauważając, że "rodzina katolicka ma swój udział w budowaniu całego społeczeństwa", biskup podkreślił, że "społeczeństwo, które żyje według prawdziwych wartości, jest wartościowym społeczeństwem", a "małżeństwo i rodzina są prawdziwym powołaniem, które Bóg wyznacza człowiekowi na drodze do świętości".

Po Mszy św. odbyła się konferencja ks. Marcina Gruszki o ruchu Spotkania Małżeńskie, a po południu zostało odprawione nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Program głównych obchodów 20. rocznicy późniejszej, niespodziewanej wizyty papieża Jana Pawła II w Gliwicach publikujemy poniżej: